Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخستین ویدئو از داخل خانه پدری فروغ فرخزاد منتشر شد

نخستین ویدئو از داخل خانه پدری فروغ فرخزاد منتشر شد
Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این خانه تاکنون چند بار دست به دست شده اما بخش‌هایی از آن از قبیل حیاط، باغچه، حوض وسط و زیرزمین خانه تقریبا دست‌نخورده باقی مانده‌اند.

آگهی

ویدئویی از داخل خانه پدری فروغ فرخزاد، شاعر بلند آوازه ایرانی منتشر شد. این ویدئو را خبرگزاری ایرنا روی صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد. در بخش‌هایی از این ویدئو صدای خود فروغ حین خواندن اشعاری مربوط به کودکی و خانه به گوش می‌رسد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این خانه که در محله امیریه تهران و در انتهای کوچه «خادم آزاد» قرار گرفته زمانی متعلق به محمد فرخزاد، پدر فروغ بوده است. این خانه تاکنون چند بار دست به دست شده اما بخش‌هایی از آن از قبیل حیاط، باغچه، حوض وسط و زیرزمین خانه تقریبا دست‌نخورده باقی مانده‌اند. فروغ فرخزاد، هشتاد و چهار سال پیش، روز هشتم دیماه ۱۳۱۳ در این خانه به دنیا آمد.

تصویری از در ورودی خانه پدری فروغ در کوی خادم آزاد. عکس از ایسنا

مهرداد فرخزاد، برادر کوچکتر فروغ و تنها بازمانده از خانواده فرخزاد هفته گذشته به رادیو فردا گفت: «جلوی تخریب خانه گرفته شده است. چند سال پیش دو فیلمساز از آلمان آمده بودند و با هم رفتیم به آنجا و من دفتم داخلش، دیگر آن خانه سابق نیست. داخلش خیلی تغییر کرده و تنها کسی که الان می‌تواند این تغییرات را بگوید من هستم. چون تنها من مانده‌ام، بقیه نیستند.»

بازسازی خانه فروغ

همزمان با انتشار این ویدئو، شهرداری تهران از آمادگی خود برای خرید خانه کودکی فروغ فرخزاد خبر داد. فرهاد نظری، مدیر اداره کل ثبت آثار تاریخی شهرداری تهران روز دوشنبه اعلام کرد که شهرداری برای خرید خانه پدری فروغ اعلام آمادگی کرده تا با تبدیل آن به موزه گامی مثبت در راستای حفظ آثار تاریخی بردارد.

در روزهای گذشته خبرهایی از صدور مجوز ساخت در خانه پدری فروغ فرخزاد واقع در محله امیریه تهران منتشر شده بود و از آنجا که برای تخریب هر بنا شهرداری منطقه باید از سازمان میراث فرهنگی استعلام کند علاقمندان و فعالان منتظر واکنش این سازمان بودند.

تصویری از اتاق شاعر که حالا آشپزخانه مالک کنونی است. عکس از ایسنا

سرانجام روز ۹ مردادماه محمد علی سعادتی، مدیر بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران به خبرنگاران گفت: «اگر قرار باشد ساخت و سازی در خانه فروغ انجام شود، حتما از سازمان میراث استعلام می‌گیریم اما قطعا اجازه نمی‌دهیم این خانه از بین برود.»

آقای سعادتی یک روز بعد از ثبت اضطراری خانه فروغ خبر داد و گفت حق اعتراض برای مالکان کنونی محفوظ است.

دو سال پیش نیز خانه خود فروغ فرخزاد واقع در دروس تخریب شد و جای خود را به یک بنای نوساز داد. مدیر وقت میراث فرهنگی تهران گفته بود: «نمی‌شود که خانه هر کسی را که دو روز در آن زندگی کرد ثبت ملی کنیم.»

داخل خانه پدری فروغ تغییر زیادی کرده است. عکس از ایسنا

به نظر می‌رسد به تازگی و پس از ابراز نگرانی فعالان و علاقمندان فرهنگ و میراث فرهنگی ایران نسبت به از میان رفتن خانه‌‌ هنرمندان و شخصیت‌های فرهنگی معاصر، موج تازه‌ای از خرید و بازسازی این خانه‌های تاریخی ایجاد شده است.

نخستین ویدئو از درون خانه پدری فروغ فرخزاد را می‌توانید اینجا مشاهده کنید:

بیشتر بخوانید:پوران فرخزاد شاعر و نویسنده درگذشت

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوران فرخزاد شاعر و نویسنده درگذشت

شعر آن فرانک به بهای ۱۴۰ هزار یورو فروخته شد

فیلم شعرخوانی شاملو در ایران منتشر می شود