عقب نشینی وزیر خارجه بریتانیا از اظهارات پیشینش علیه عربستان سعودی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عقب نشینی وزیر خارجه بریتانیا از اظهارات پیشینش علیه عربستان سعودی

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا از اظهارات پیشین خود علیه عربستان سعودی، متحد دیرین کشورش عقب نشست.

پیشتر بوریس جانسون در جریان کنفرانسی در رم از عربستان سعودی و ایران بعنوان عاملان جنگ نیابتی در منطقه یاد کرده بود. اظهاراتی که می رفت بر روابط بریتانیا با متحدش در منطقه سایه افکند.

وزیر خارجه بریتانیا در جریان سفر به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس روز یکشنبه در نشست خبری مشترک با همتای سعودی اش در ریاض گفت:
«من اینجا هستم تا بر این موضوع تاکید کنم که بین بریتانیا و عربستان سعودی روابط دوستانه ای برقرار است. روابطی که توسعه می یابد و بجاست که بگویم ما به صداقت در روابطمان باور داریم.»

عادل جبیری، وزیر خارجه عربستان سعودی هم در سخنانش بر روابط دیرین دو کشور تاکید کرد و گفت: «بریتانیا و عربستان سعودی دارای روابطی تاریخی، استراتژیک و دراز مدت هستند که سابقه آن به یکصد سال قبل بازمی گردد. ما درباره موضع بریتانیا تردیدی نداریم.»

اظهارات پیشین بوریس جانسون با واکنش دولت محافظه کار بریتانیا روبرو شد. ترزا می، نخست وزیر سخنان جانسون را باورهای شخصی وی خواند که با موضع دولت بریتانیا سنخیتی ندارد.

از سوی دیگر در پی اظهارات هفته گذشته نخست وزیر بریتانیا مبنی بر عقب راندن اقدامات تهاجمی ایران در منطقه، سفیر این کشور در تهران فراخوانده شد.