نگرانی سازمان ملل از اوضاع بحرانی شهروندان در شرق حلب

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نگرانی سازمان ملل از اوضاع بحرانی شهروندان در شرق حلب

با تنگتر شدن حلقه محاصره در شرق حلب و تصرف بخش های بیشتری توسط نیروهای دولت سوریه فرار غیرنظامیان از مناطق تحت درگیری ادامه دارد.

اوضاع انسانی در این مناطق بحرانی گزارش شده است. به گفته سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، مخالفان مسلح بویژه پیکارجویان جبهه فتح شام جلوی شهروندانی را که در حال ترک حلب هستند می گیرند و آنها را هدف گلوله قرار می دهند.

دو کودکی که از شرق حلب گریخته بودند در این باره گفتند: «ما در زیر زمین خانه مان مانده بودیم. وقتی نیروهای ارتش را دیدیم خواستیم بیرون بیاییم اما شورشیان به ما اجازه ندادند…آنها می گفتند می خواهید بروید و به ارتش بپیوندید و ما را بکشید…آنها همچنین می گفتند ارتش سوریه شما را خواهد کشت.»

از سوی دیگر انتشار خبرهایی مبنی بر ناپدید شدن صدها تن در شرق حلب پس از فرار و پناه آوردن به مناطق تحت کنترل دولت سوریه نگرانی سازمان ملل را برانگیخته است. سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می گوید گزارش های تکان دهنده ای از زندان، شکنجه و ناپدید شدن این افراد دریافت شده است.

نزدیک به سی هزار تن از بخش های تحت محاصر در شرق حلب به غرب این شهر گریخته اند. با اینحال نزدیک به یکصد هزار تن دیگر همچنان در مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح و زیر آتش سنگین قرار دارند.

به گفته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، قرار است کارشناسان نظامی و دیپلمات ها روز شنبه در ژنو بر سر خروج مخالفان مسلح وغیرنظامیان از نواحی شرقی حلب مذاکره کنند.