حذف سارکوزی، اولین شگفتی مبارزه های انتخاباتی در فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حذف سارکوزی، اولین شگفتی مبارزه های انتخاباتی در فرانسه

گاو اول انتخابات داخلی در حزب راست میانه فرانسه با شگفتی همراه بود. نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری سابق این کشور که یکی از بختهای اصلی برای نمایندگی کردن حزب جمهوریخوهان در انتخابات سال آینده محسوب می شد شکست خورد. آقای سارکوزی بلافاصله پس از اعلام نتیجه آرا شکست را پذیرفت و حمایت خود را از فرانسو فیون، نامزد پیشتاز در انتخابات درون حزبی اعلام کرد.

نیکولا سارکوزی از حزب جمهوریخواه که رئیس جمهوری فرانسه بود، پنج سال قبل رقابت برای مقام ریاست جمهوری را به فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری کنونی این کشور واگذار کرد.

در دور اول این انتخابات، آلن ژوپه، در مقام دوم ایستاد. هم آقای فیون و هم آقای ژوپه سابقه نخست وزیری فرانسه را دارند.

دور دوم انتخابات درون حزبی هفته آینده برگزار می شود.

از آقای فیون به عنوان میانه روترین نامزد در میان نامزدهای کنونی جمهوریخواهن نام می برند. او در فعالیتهای انتخاباتی خود وعده مبارزه با بوروکراسی حاکم بر فرانسه را داده است.

نظرسنجیها نشان می دهند که انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده خواهد شد و راستهای میانه به همراه راستهای تندروی جبهه ملی در دور دوم با هم رقابت خواهند کرد. بسیاری از تحلیلگران می گویند که همانند انتخابات گذشته، در دور دوم دو حزب چپ میانه و راست میانه در ائتلافی نانوشته مانع پیروزی راستهای تندرو به رهبری مارین لوپن خواهند شد.