Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رهبران حزب دمکراتیک خلق های ترکیه بازداشت شدند

رهبران حزب دمکراتیک خلق های ترکیه بازداشت شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پلیس ترکیه در ساعات اولیه بامداد جمعه، با یورش به منزل صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب دمکراتیک خلق های ترکیه (HDP)، این نماینده سرشناس مدافع کردها را در دیاربکر بازداشت…

آگهی

پلیس ترکیه در ساعات اولیه بامداد جمعه، با یورش به منزل صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب دمکراتیک خلق های ترکیه (HDP)، این نماینده سرشناس مدافع کردها را در دیاربکر بازداشت کرد.

آقای دمیرتاش پیش از بازداشت در حساب کاربری خود در توئیتر از حضور نیروهای پلیس در مقابل منزلش خبرداده بود.

صلاح الدین دمیر تاش بتازگی در انتقاد از بازداشت سردبیر و برخی از خبرنگاران روزنامه اپوزیسیون جمهوریت، رجب طیب اردوغان و عواملش را به بسط و گسترش سانسور، سرکوب و تلاش در مرعوب کردن منتقدانش متهم کرده بود. صلاح الدین دمیر تاش: «اگر نسبت به این بازداشت ها تقاضای تجدیدنظر کنیم مثل این است که دستگاه قضا و دادگاه با صدور رای، تصمیم درستنی گرفته اند در صورتیکه بازداشت، قانون مربوط به خودش را دارد ولی اینجا هیج چیز مطابق قانون نیست. این ها آدم ربایی و گروگان گیری هستند.»

آقای دمیرتاش و حزبش همچنین متهم به همکاری و حمایت از پ ک ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) شده اند؛ اتهامی که همواره رد کرده اند. یکی دیگر از پرونده های او به اکتبر ۲۰۱۴ بر می گردد. زمانیکه کردهای ترکیه در اعتراض به نقش بازدارنده آنکارا در آزادسازی شهر کردنشین کوبانی سوریه از چنگال داعش، به خیابان آمدند. در جریان این اعتراضات که از حمایت صلاح الدین دمیرتاش برخوردار بودند، دستکم ۳۵ شهروند کرد و ۲ پلیس جان خود را از دست دادند.

در عملیاتی جداگانه در آنکارا، رهبر دیگر این حزب، خانم فیگن یوکسکداغ و ۱۱ نماینده دیگر هم دستگیر شده اند.
فیگن یوکسک داغ در ویدیویی که توسط تلفن همراه به تصویر کشیده شده، در راه پله ساختمان خطاب به ماموران می گوید: «شما اجازه ندارید اینگونه وارد آپارتمان من بشوید. این حکم جلبی را که هم با خود دارید نمی خوانم… چرا چراغ را خاموش می کنید؟. دادستانی که شما را فرستاده مثل خودتان جزء اراذل و اوباش است.»

پارلمان ترکیه چند ماه پیش به اتفاق آراء با طرح لغو مصونیت قضایی نمایندگان که از سوی حزب حاکم «عدالت و توسعه» پیشنهاد شده بود، موافقت کرد. قانونی که راه دولت آقای اردوغان را برای بازداشت های امروز هموار کرد. برخی از منابع خبری می گویند برای هر ۵۹ نماینده این حزب حکم جلب صادر شده است.

با این حال خبرگزاری آناتولی اعلام کرده که نمایندگان این حزب در ارتباط با «تحقیقات ضد تروریسم» پلیس ترکیه و به دلیل بی توجهی به احضاریه دادگاه در ارائه پاره ای توضیحات، بازداشت شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران حزب دمکراتیک خلق های ترکیه بازداشت شدند

اردوغان: توقف تجارت با اسرائیل با هدف اعمال فشار برای برقراری آتش‌بس در غزه انجام شد

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟