افزایش نگرانی ها از درگیریهای نظامی در پی مخالفت با توافق صلح در کلمبیا

افزایش نگرانی ها از درگیریهای نظامی در پی مخالفت با توافق صلح در کلمبیا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مخالفت شهروندان کلمبیایی با توافق صلح دولت و رهبران فارک بحران جدیدی در این کشور به وجود آورده است.

آگهی

مخالفت شهروندان کلمبیایی با توافق صلح دولت و رهبران فارک بحران جدیدی در این کشور به وجود آورده است. با وجود اینکه رئیس جمهوری کلمبیا و رئیس نیروهای انقلابی فارک پس از پیروزی جبهۀ «نه به توافق صلح» در همه پرسی برگزار شده بر ادامۀ روند صلح تاکید کرده اند، نگرانی ها از تحرکات نظامی گروههای مسلح مخالف این صلح افزایش یافته است.

پدرو مدولین، متخصص در حل بحران سیاسی در این باره به خبرنگار یورونیوز می گوید: «بعد از پیروزی کارزار نه، فکر می کنم حالا چالش اصلی بازنویسی این توافق است. رهبران فارک به روشنی تاکید کردند که قصد ندارند دوباره سلاح به دست بگیرند اما ممکن است دیگر گروههای کوچک مسلح شورشی برای از سرگیری این تنش آماده بشوند.»

با استناد به نتایج اعلام شده، مناطق فقیرنشین که طی سالهای جنگ داخلی تحت فشار بوده اند به این همه پرسی پاسخ آری داده اند و شهرهایی که توسط مخالفان دولت اداره می شوند با این توافقنامۀ صلح مخالفت کرده اند. آلوارو اوریبه، رئیس جمهوری سابق کلمبیا و رهبر حزب محافظه کار دموکراتیک از مخالفان اصلی این توافق است.

دانیل گارسیا پنا، نمایندۀ پیشین دولت کلمبیا برای صلح در این باره می گوید: «اوریبه و اکثریت طرفداران پاسخ نه بر این موضوع که اعضای فارک باید به زندان بروند و نمی توانند وارد صحنۀ سیاسی کشور بشوند اصرار می کنند. به عقیدۀ من، شرایط تعیین شده از طرف آنها نه تنها برای فارک غیرقابل قبول است بلکه برخلاف تمامی توافقات سیاسی است.»

توافقنامۀ صلح که روز بیست و هفتم سپتامبر به امضای رهبران کلمبیا و فارک رسید، پس از چهار سال مذاکره و با میانجی گری کشورهایی مانند کوبا به دست آمده بود.

خوآن مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا که روز دوشنبه استعفای سرپرست مذاکره کنندگان دولتی با فارک را رد کرد، تاکید کرده است مرحلۀ جدیدی از مذاکره با رهبران فارک برای رسیدن به صلح در این کشور بلافاصله آغاز خواهد شد.

وی به همین منظور روز دوشنبه جلسۀ فوق العاده ای را با حضور رهبران احزاب سیاسی این کشور و بویژه حزب محافظه کار دموکراتیک به رهبری آلوارو اوریبه تشکیل داد. رئیس جمهوری کلمبیا قول داده است تا پایان دورۀ ریاست جمهوری خود، صلح با فارک را در این کشور مستقر کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازندگان و برندگان همه پرسی چالش برانگیز صلح در کلمبیا

کلمبیایی ها به توافق صلح با فارک پاسخ «نه» دادند

الهام علی‌اف برای پنجمین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آذربایجان شد