همه پرسی مجارستان بر سر سهمیه بندی مهاجران

همه پرسی مجارستان بر سر سهمیه بندی مهاجران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مجارستان این هفته سهمیه بندی بحث برانگیز توزیع مهاجران از سوی اتحادیه اروپا را به همه پرسی می گذارد.

آگهی

مجارستان این هفته سهمیه بندی بحث برانگیز توزیع مهاجران از سوی اتحادیه اروپا را به همه پرسی می گذارد. سوال همه پرسی این است که آیا می خواهید اتحادیه اروپا شهروندان غیر مجار را بدون تأیید مجلس کشور در مجارستان اسکان دهد؟ دولت این همه پرسی را به جریان انداخته و به پاسخ «نه» مردم امید بسته است.

زولتان کواکچ، سخنگوی دولت مجارستان در این باره می گوید: «می خواهیم مردم بیایند و به روشنی بگویند آیا به نظرشان ممکن است نهاد اتحادیه اروپا بتوند بدون پرسش از مجلس مجارستان درباره این که چه کسی در کشور ما زندگی کند تصمیم بگیرد.»

اپوزیسیون مجارستان در مورد برگزاری این همه پرسی اختلاف نظر دارد. تنها حزب لیبرال مجارستان موافق این کار است و حتی جناح راستگرای یوبیک نیز یکصدا با دیگر احزاب می گوید که مردم نباید در این بازی دولت شرکت کنند. اکثر سازمانهای غیردولتی نیز می گویند مردم باید به این همه پرسی رأی ممتنع بدهند. حزب «سگ دو دُم» که یک حزب سیاسی کُمیک است یکی این گروههاست. سلاح این حزب طنز است. مثلا روی بیلبوردهایشان نوشته اند: «آیا می دانستید یک مجار در زندگی اش بیشتر از یک مهاجر بشقاب پرنده می بیند؟»

گرگلی کواچ، رهبر این حزب می گوید: «تعداد زیاد آرای باطله می تواند به دولت نشان دهد که نیازی نیست کارزار نفرت پراکنی به راه بیاندازد.»

مردم در مجارستان واقعا مطمئن نیستند که این همه پرسی بر سر چیست. نظرسنجی ها نشان می دهد حتی کسانی که علیه دولت رأی می دهند از سیاستهای آن در قبال مهاجران راضی هستند. به نظر می رسد که اکثریت مردم پاسخ منفی بدهند اما سوال این است که آیا این همه پرسی معتبر خواهد بود؟

آتلیلا یواچ، تحلیلگر سیاسی معتقد است این همه پرسی در کنار کارکرد داخلی، اهمیتی بین المللی نیز برای دولت دارد. او می گوید: «مسأله داخلی این است که ویکتور اوربان تا چه حد بتواند با این همه پرسی جایگاهش را تثبیت کند و این اپوزیسیون ضعیف را کنار بزند. اما مسأله بین المللی اینجاست که او چقدر می تواند به این سیاستها که اتحادیه اروپا را دچار بی ثباتی می کند ادامه بدهد، یعنی کاری که دولت مجارستان در یک سال و نیم گذشته درباره مهاجرت انجام داده است.»

طبق نظرسنجی ها احساسات منفی نسبت به پناهندگان از ماه سپتامبر گذشته در این کشور افزایش یافته است. تنها نزدیک به ۴۴ درصد از مجارستانی ها فکر می کنند باید با پناهندگان انسانی تر رفتار کرد، حال آنکه این رقم تا پیش از این ۵۲ درصد بود و ۶۳ درصد از آنان هم امروز معتقدند که کمک به پناهجویان وظیفه شان نیست حال آنکه سال گذشته ۶۴ درصد از آنان نظری برعکس این داشتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه چیز درباره همه پرسی مجارستان

سوئیس در پی بحث‌های مرتبط با جنگ اوکراین سیاست بی‌طرفی خود را به همه‌پرسی می‌گذارد

توقف صدور ویزا برای کارمندان نهاد‌های بشردوستانه؛اسرائیل امدادرسانی به فلسطینیان غزه را بغرنج‌تر کرد