همه چیز درباره همه پرسی مجارستان

همه چیز درباره همه پرسی مجارستان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مردم مجارستان روز ۲ اکتبر برای رای دادن درباره طرح جنجالی اتحادیه اروپا در خصوص پناهجویان به پای صندوقهای رای می روند.

آگهی

مردم مجارستان روز ۲ اکتبر برای رای دادن درباره طرح جنجالی اتحادیه اروپا در خصوص پناهجویان به پای صندوقهای رای می روند.

سوالی که در این همه پرسی مطرح می شود این است:

آیا شما موافق هستید که اتحادیه اروپا بتواند درباره اقامت افراد غیرمجار در خاک مجارستان، حتی بدون تصویب پارلمان کشور تصمیم گیری کند؟

همه پرسی چطور مطرح شد؟

ریشه این همه پرسی به بحران پناهجویان در سراسر کشورهای اروپایی برمی گردد. زمانی که جنگ در خاور میانه و شمال آفریقا میلیونها نفر را به امید زندگی بهتر روانه اروپا کرد.

مجارستان یکی از کشورهایی بود که در مسیر این پناهجویان قرار داشت. بسیاری از این پناهجویان که برای رسیدن به کشورهای غربی و شمالی اروپا از مسیر زمینی سفر می کنند، باید از مجارستان عبور کنند. هرچند مجارستان، مقصد نهایی این پناهجویان نیست، اما در واقعیت مجارستان مجبور است برای اسکان احتمالی آنها در این کشور اقداماتی را انجام دهد.

اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده است که بیش از ۱۶۰ هزار پناهجو از کشورهای مجارستان، ایتالیا و یونان به کشورهای دیگر اروپایی منتقل شوند. ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، این پیشنهاد را نپذیرفته است و قصد دارد از طریق دادگاه اروپا، این طرح را به چالش بکشد.

این همه پرسی همچنین درباره طرح های اتحادیه اروپا برای اسکان دادن پناهجویان در کشورهای مختلف است تا بار مواجهه با آنها از دوش کشورهایی که در مسیر آنها قرار دارند برداشته شود. کشورهایی که از پذیرش درخواست پناهجویان سر باز بزنند با جریمه ای معادل ۲۵۰ هزار به ازای هر پناهجو روبرو خواهند شد.

در سال گذشته میلادی بیش از ۱۷۵ هزار پناهجو درخواست خود را در مجارستان ارائه کردند. این بیشترین رقم سرانه درخواست پناهجو به نسبت شمار جمعیت افراد کشور در میان کشورهای اتحادیه اروپا است. مجارستان فقط به درخواست ۳۴۲۰ پناهجو رسیدگی کرده است و فقط به ۱۵ درصد آنها جواب مثبت داده است. این رقم، کمترین رقم میزان پذیرش پناهجویان در اتحادیه اروپا است.

ژان آسلبرن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ خواسته است که مجارستان به دلیل رفتارش با پناهجویانی که وارد این کشور شده اند، از اتحادیه اروپا تعلیق یا اخراج شود.

گزینه ها

خیردولت مجارستان مردم را تشویق می کند که این پاسخ را انتخاب کنند. آری
حزب لیبرال مجارستان که فقط یک عضو در پارلمان ۱۹۹ عضوی مجارستان دارد، تنها حزبی است که حامی رای مثبت به همه پرسی است.

تحریمی ها
حزب سوسیالیست و ائتلاف دموکراتیک که متشکل از احزاب چپ مخالف است از مردم خواسته اند که همه پرسی را تحریم کنند و به پای صندوقهای رای نروند. آنها قصد دارند با این کار اجازه ندهند که دولت از همه پرسی به نفع خود بهره برداری کند.

از طرفی، ۲۲ سازمان غیردولتی با سرمایه ای که از طریق کمکهای مردمی به دست آورده اند با اقداماتی قصد دارند کارزار دولت را در این همه پرسی مسخره کنند. آنها با اقداماتی طنزآمیز، به گفته خودشان، می خواهند به مردم جهان بگویند که مردم مجارستان با دولت این کشور تفاوت دارند.

نتیجه احتمالی؟

پیتر کرکو، تحلیلگر سیاسی به یورونیوز می گوید که با توجه به ضعف مخالفان در کارزار انتخاباتی، به نظر می رسد که پیروزی رای «منفی» که از حمایت دولت برخوردار است، قطعی است. بر اساس قوانین مجارستان، حضور دست کم نیمی از واجدان شرکت در همه پرسی، نتیجه آن را قانونی می کند. بر اساس تازه ترین نظرسنجیها، مشارکت مردم به این حدنصاب می رسد.

نتیجه رای منفی چه خواهد بود؟

بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند که پیشنهاد اتحادیه اروپا مبنی بر الزام کشورهای عضو برای پذیرش شمار مشخصی از پناهجویان در نهایت عملی نشود. به همین دلیل شاید اصلا نتیجه این همه پرسی در عمل هیچ نتیجه ای در بر نداشته باشد. با توجه به پیش بینی این مساله، بسیاری می پرسند که چرا دولت برای چنین همه پرسی بی فایده ای این همه هزینه کرده است؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟

ویکتور اوربان: برای ایجاد تغییرات در اتحادیه اروپا چاره‌ای جز اشغال بروکسل نداریم

اوربان برغم انتقادات رهبران اروپا در دیدار با ترامپ: آقای رئیس جمهور بازگرد و برای ما صلح بیاور