Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

لحن تند واشنگتن و مسکو پس از پایان "آتش بس" در سوریه

لحن تند واشنگتن و مسکو پس از پایان "آتش بس" در سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدت کوتاهی پس از پایان آتش بس یک هفته ای که با میانجیگری روسیه و ایالات متحده آمریکا در سوریه برقرار شده بود، آتش خشونتها بار دیگر در این کشور جنگ زده شعله ور شده است: در روز ۲۱ سپتامبر ماه کاروان امد

آگهی

مدت کوتاهی پس از پایان آتش بس یک هفته ای که با میانجیگری روسیه و ایالات متحده آمریکا در سوریه برقرار شده بود، آتش خشونتها بار دیگر در این کشور جنگ زده شعله ور شده است: در روز ۲۱ سپتامبر ماه کاروان امداد رسانان سازمان ملل متحد در منطقه «اروم الکبرا»، استان حلب مورد هدف قرار گرفت.

بر اثر حمله به این کاروان که شامل کامیونهای هلال احمر سوریه و حامل موادغذایی سازمان ملل بود، حدود بیست نفر از جمله چندین امدادگر جان باختند.

مقامات سازمان ملل نسبت به این حمله ابزار “انزجار” کرده و گفته اند تا زمان بهبود شرایط امنیتی، کمک رسانی به مناطق جنگ زده سوریه به حالت تعلیق در می آید.

کاخ سفید ادعا می کند که روسیه مسئول این حمله است اما وزات دفاع روسیه هر گونه دخالت در این حمله را تکذیب می کند.

روز شنبه ۲۷ شهریور مواضع ارتش سوریه در منطقه دیرالزور در شرق کشور، از سوی جنگنده هایی به رهبری آمریکا مورد حمله هوایی قرار گرفت، و بدنبال آن، مسکو واشنگتن را محکوم به نقض آتش بس کرد.

بن رودس، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در جمع خبرگزاران گفت: «ما باید درباره پایان دادن به منازعات مطمئن شویم. ترجیح می دهیم چنین اتفاقی بیفتد. زیرا در حال حاضر، بهترین فرصت برای یافتن راهی برای کاهش خشونتها و پرداختن به نگرانی های بشردوستانه همین است. البته وجود این نگرانی ها به این معنی نیست که ما نسبت به عدم حسن نیت روسیه آگاه نیستیم.»

ایالات متحده آمریکا، روسیه را مسئول حمله هوایی به کاروان کمک های بشر دوستانه سازمان ملل در حلب می داند و مسکو را سرزنش می کند که به پیمان آتش بس پایبند نبوده است.

در مسکو هرگونه دخالت در حمله به کاروان حامل کمکهای بشر دوستانه را رد می کند. وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه ویدئویی را منتشر کرد که نشانگر یک پیک آپ حامل سلاحِ «شورشیان اسلامگرا» در کنار کاروان حامل کمک های بشردوستانه بود.

به این ترتیب چه بر سر توافق وزیران خارجه ایالات متحده و روسیه برا برقراری آتش بس در سوریه می آید؟ روز نهم سپتامبر، سرگئی لاوروف و جان کری وزاری خارجه روسیه و آیالات متحده وزدر ژنو با هم توافق کرده بودند که به مدت هفت روز از روز ۲۲ شهریور (۱۲ سپتامبر) در سوریه با هدف ارسال کمکهای بشر دوستانه به مردم آتش بس برقرار شود.

تنها چند روز پس از پایان این آتش بس شکننده کرملین و کاخ سفید لحنی تند نسبت به یکدیگر اتخاذ کرده اند.

روسیه و آمریکا می گویند که دشمنان مشترکی در سوریه دارند: جهادگران جبهه فتح شام (جبهه النصره سابق). جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام کرده که این مسئله را با راه حلی دیپلماتیک با روسیه حل خواهد کرد. از سوی دیگر، قرار است اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز در باره سوریه نشستی داشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در حمله هوایی در مرز سوریه و عراق «۲۳ شبه نظامی مورد حمایت ایران» کشته شدند

۳ عضو کنگره آمریکا به منطقه تحت کنترل شورشیان سوریه سفر کردند

یک سازمان غیردولتی: هشت نفر در حملات روسیه به منطقه تحت کنترل شورشیان در سوریه کشته شدند