شکایت عربستان و امارات از ایران به کمیته بین‌المللی پارالمپیک

شکایت عربستان و امارات از ایران به کمیته بین‌المللی پارالمپیک
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عربستان و امارات با متهم کردن کاروان پارالمپیک ایران به دخالت دادن سیاست، قومیت و مذهب در ورزش در جریان رقابت‌های ریو، به کمیته بین‌المللی پارالمپیک شکایت کردند.

آگهی

به گزارش سایت اینترنی الشرق علت اصلی این شکایت طراحی خاص پرچم ایران و نام انگلیسی خلیج فارس در تمامی تجهیزات و لوازمی است که کاروان پارالمپیکی ایران از زمان مراسم افتتاحیه همراه خود دارند. این دو کشور ادعا می‌کنند که در تصویر چاپ شده روی تجهیزات ورزشکاران، مربیان و همران کاروان پارالمپیک ایران، پرچم ایران تمامی نواحی خلیج فارس تا مرزهای عربستان و برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را در بر گرفته و نام انگلیسی خلیج فارس نیز بر روی این نشان درج شده است.

امیر مکه به ایران درباره استفاده از زور علیه عربستان هشدار داد

شاهزاده خالد فیصل، امیر مکه با انتقاد از رویکردهای منطقه‌ای دولت ایران، به این کشور درباره هرگونه استفاده از زور علیه عربستان سعودی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز خالد الفیصل بدون اشاره مستقیم به نام ایران، برگزاری بدون حادثه مراسم حج امسال را «پاسخی به تمام دروغ‌ها و اتهام‌ها علیه پادشاهی عربستان» توصیف کرد.

در پی حادثه مرگبار منا در سال گذشته و عدم توافق میان مقام‌های ایران و عربستان برای اعزام زائران ایرانی به مناسک حج، جدال لفظی میان رهبران دو کشور بالا گرفت. رهبر ایران خاندان سعودی را «شجره خبیثه ملعونه» خواند و گفت: «آل سعود لیاقت اداره حرمین شریفین» را ندارد. مفتی اعظم عربستان هم گفت که ایرانیان مسلمان نیستند.


خبرگزاری عربستان اعلام کرد که امیر (فرماندار) مکه به خبرنگاران گفت: «پیام من به رهبران ایران این است دعا می‌کنم خداوند آن‌ها را هدایت کرده و از نافرمانی و رویکرد اشتباه در برابر برادران مسلمان عربشان در عراق، سوریه، یمن و دیگر کشورهای جهان باز دارد. اما اگر آن‌ها در حال آماده کردن لشگری برای اشغال کردن [سرزمین‌های] ما هستند، بدانند که ما در برابر کسانی که سر جنگ دارند سرسخت هستیم.» در حالی که هیچک از مقام‌های عالی‌رتبه ایرانی تاکنون از احتمال رویارویی نظامی با عربستان سخن نگفته اند خالد الفیصل افزود: «هرگاه اراده کنیم، به یاری خداوند متعال در برابر هر متجاوزی می‌ایستیم و لحظه‌ای درباره دفاع از سرزمین مقدس و میهن عزیزمان تردید نخواهیم کرد.»

با وجود افزایش کم سابقه تنش‌ها میان ایران و عربستان، مقام‌های عالی‌رتبه دو کشور تاکنون مستقیما از احتمال رویارویی نظامی سخنی نگفته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت مسکو از موضع شورای همکاری خلیج فارس درباره جزایر سه‌گانه؛ ایران سفیر روسیه را احضار کرد

گفتگوی اختصاصی؛ آیا توافق تهران و ریاض نشانه کاهش وابستگی عربستان به آمریکا است؟

توافق تهران و ریاض؛ شورای همکاری خلیج فارس حمایت و ایران بر جزایر سه‌گانه تاکید کرد