Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شکایت عربستان و امارات از ایران به کمیته بین‌المللی پارالمپیک

شکایت عربستان و امارات از ایران به کمیته بین‌المللی پارالمپیک
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عربستان و امارات با متهم کردن کاروان پارالمپیک ایران به دخالت دادن سیاست، قومیت و مذهب در ورزش در جریان رقابت‌های ریو، به کمیته بین‌المللی پارالمپیک شکایت کردند.

به گزارش سایت اینترنی الشرق علت اصلی این شکایت طراحی خاص پرچم ایران و نام انگلیسی خلیج فارس در تمامی تجهیزات و لوازمی است که کاروان پارالمپیکی ایران از زمان مراسم افتتاحیه همراه خود دارند. این دو کشور ادعا می‌کنند که در تصویر چاپ شده روی تجهیزات ورزشکاران، مربیان و همران کاروان پارالمپیک ایران، پرچم ایران تمامی نواحی خلیج فارس تا مرزهای عربستان و برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را در بر گرفته و نام انگلیسی خلیج فارس نیز بر روی این نشان درج شده است.

امیر مکه به ایران درباره استفاده از زور علیه عربستان هشدار داد

شاهزاده خالد فیصل، امیر مکه با انتقاد از رویکردهای منطقه‌ای دولت ایران، به این کشور درباره هرگونه استفاده از زور علیه عربستان سعودی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز خالد الفیصل بدون اشاره مستقیم به نام ایران، برگزاری بدون حادثه مراسم حج امسال را «پاسخی به تمام دروغ‌ها و اتهام‌ها علیه پادشاهی عربستان» توصیف کرد.

در پی حادثه مرگبار منا در سال گذشته و عدم توافق میان مقام‌های ایران و عربستان برای اعزام زائران ایرانی به مناسک حج، جدال لفظی میان رهبران دو کشور بالا گرفت. رهبر ایران خاندان سعودی را «شجره خبیثه ملعونه» خواند و گفت: «آل سعود لیاقت اداره حرمین شریفین» را ندارد. مفتی اعظم عربستان هم گفت که ایرانیان مسلمان نیستند.

Saudi Prince warns the Kingdom is ready for war with #Iranhttps://t.co/Kq31d4xXy9pic.twitter.com/KFqWuRxnTZ

— New Europe (@New_Europe) September 16, 2016

خبرگزاری عربستان اعلام کرد که امیر (فرماندار) مکه به خبرنگاران گفت: «پیام من به رهبران ایران این است دعا می‌کنم خداوند آن‌ها را هدایت کرده و از نافرمانی و رویکرد اشتباه در برابر برادران مسلمان عربشان در عراق، سوریه، یمن و دیگر کشورهای جهان باز دارد. اما اگر آن‌ها در حال آماده کردن لشگری برای اشغال کردن [سرزمین‌های] ما هستند، بدانند که ما در برابر کسانی که سر جنگ دارند سرسخت هستیم.» در حالی که هیچک از مقام‌های عالی‌رتبه ایرانی تاکنون از احتمال رویارویی نظامی با عربستان سخن نگفته اند خالد الفیصل افزود: «هرگاه اراده کنیم، به یاری خداوند متعال در برابر هر متجاوزی می‌ایستیم و لحظه‌ای درباره دفاع از سرزمین مقدس و میهن عزیزمان تردید نخواهیم کرد.»

با وجود افزایش کم سابقه تنش‌ها میان ایران و عربستان، مقام‌های عالی‌رتبه دو کشور تاکنون مستقیما از احتمال رویارویی نظامی سخنی نگفته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین با وجود اعتراض تهران بر حمایت خود از ادعای ارضی امارات بر جزایر سه‌گانه ایران پافشاری کرد

انتقاد کم‌سابقه‌ مشاور رهبر ایران از روسیه؛ ولایتی: موضع مسکو در قبال جزایر سه‌گانه مایه تاسف است

هزینه‌کرد دوباره روسیه از تمامیت ارضی ایران؛ شراکت استراتژیک تهران و مسکو عملی است؟