Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«آتش بس در سوریه ممکن است آخرین شانس باشد»

«آتش بس در سوریه ممکن است آخرین شانس باشد»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آتش بس در سوریه از ساعت ۱۹ شامگاه دوشنبه به وقت محلی در این کشور به اجرا گذاشته شد.

آگهی

آتش بس در سوریه از ساعت ۱۹ شامگاه دوشنبه به وقت محلی در این کشور به اجرا گذاشته شد. در بخشی از استان حلب که توسط نیروهای دولتی کنترل می شود مردم در سایۀ این آتش بس توانستند روز عید قربان را بدون جنگ بگذرانند.

یکی از شهروندان حلب از این آتش بس خوشنود است و می گوید: «خیلی خوب است به شرطی که این مردان مسلح و نظامیان آن را زیر پا نگذارند و حملات خود به ما را شروع نکنند. این آتش بس خیلی خوب است.»

پیش از آغاز این آتش بس بخش هایی از حمص و حلب هدف بمباران قرار گرفت که به گفتۀ سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه دو کشته برجای گذاشته است. ارتش آزاد سوریه و اپوزیسیون این کشور هنوز به طور رسمی این آتش بس را نپذیرفته است.

جان کری وزیر خارجۀ آمریکا که مذاکرات زیادی را با همتای روسی خود برای این آتش بس صورت داده است، در این باره می گوید: «ما فکر می کنیم که آتش بس تنها راه حل ممکن برای این بحران است و ممکن است در نهایت به یک نتیجۀ سیاسی منتهی شود. من از همۀ طرف های درگیر می خواهیم از این آتش بس حمایت کنند. این ممکن است آخرین شانس برای حفظ سوریۀ یکپارچه باشد.»

بر طبق این توافق که میان آمریکا و روسیه به دست آمده است این آتش بس به مدت هفت روز در مناطق تحت اشغال گروههای مسلح و نیروهای دولتی برقرار خواهد شد. ارتش سوریه نیز در یک بیانیه اعلام کرده است تمامی عملیات نظامی خود را در «جمهوری عرب سوریه» متوقف می کند. ارتش سوریه تاکید کرده است بخش های تحت کنترل داعش و گروههایی مانند جبهه النصره (این گروه که از متحدان داعش بود نام خود را به فاتح الشام تغییر داده است) شامل این آتش بس نمی شوند.

این آتش بس همچنین به کاروان های انساندوستانه امکان ورود به مناطق تحت محاصره و جنگ در این کشور را بمنظور توزیع مواد غذایی و دارو را می دهد.

همزمان با آغاز این آتش بس که از سوی دولت سوریه نیز مورد پذیرش واقع شده، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روز دوشنبه به هنگام حضور در شهر داریا در جریان مراسم مذهبی عید قربان بر بازپس گیری تمامی «زمین های تحت اشغال از تروریست ها» تاکید کرد. وی در سخنانی که تنها چند ساعت پیش از آغاز این آتش بس ایراد می شد به مردم سوریه قول داد پس از بیرون راندن تروریست ها دوباره تمامی خرابی های این کشور را بازسازی خواهد کرد.

روسیه نیز که در حمایت از دولت بشار اسد وارد صحنۀ نظامی این کشور شده و اقدام به بمباران مواضع گروههای مسلح ضد دولتی و داعش می کند اعلام کرده است این بمباران ها را متوقف می کند. با اینحال و طبق اعلام روسیه، این آتش بس شامل مناطق تحت کنترل توسط «تروریست ها» از جمله داعش و گروه فتاح الشام ( جبهۀ النصره سابق) نمی شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش بس در سوریه و تعریف نامشخص «تروریست» میان گروههای درگیر

دست کم ۲ نفر در حمله اسرائيل به جنوب سوریه کشته شدند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند