Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آتش بس در سوریه و تعریف نامشخص «تروریست» میان گروههای درگیر

آتش بس در سوریه و تعریف نامشخص «تروریست» میان گروههای درگیر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی تا دقایقی پیش از آتش بس عصر دوشنبه، حلب طعمه بمباران بود.

آگهی

گزارش تفصیلی

تا دقایقی پیش از آتش بس عصر دوشنبه، حلب طعمه بمباران بود. آینده آتش بس بی گمان در این شهر رقم خواهد خورد. حلب، دومین شهر بزرگ سوریه به میدان کارزار میان شورشیان و نیروهای دولتی تبدیل شده است.

در همین روز بشار اسد، رییس جمهوری، به اراده اش مبنی بر بازپس گیری همه مناطق سوریه اشاره کرد. وی گفت: «می خواهیم بگوییم که خواست دولت سوریه بازپس گیری همه نقاط از تروریستهاست.»

گفته بشار اسد پرسش همیشگی را مطرح می کند. منظور روسیه و دولت سوریه از تروریستها چه کسانی هستند؟ آیا آمریکا تمامی این گروهها را تروریست می داند؟ تنها گروهی که دو طرف روسیه و آمریکا به طور مشترک آنرا تروریست می دانند داعش است.

در بیانیه های روز دوشنبه مقامهای روسی می توان دو پهلو بودن واژه تروریست را دید. سرگئی رودسکی، فرمانده ستاد کل ارتش روسیه گفت: «علی رغم آتش بس، به نبرد با گروههای تروریست مانند داعش و جبهه فتح الشام که در سوریه فعال هستند ادامه خواهیم داد. مهم نیست که آنها خود را چه می نامند، نیروی هوایی روسیه مواضع آنها را بمباران خواهد کرد.»

علاوه بر گروه داعش و جبهه فتح الشام، گروههای اسلامگرای دیگری هستند که روسیه آنها را تروریستی می داند ولی آنها از متحدان شورشیان به شمار می آیند.

از گروههای شورشی خواسته شده در هنگام آتش بس از گروههای اسلامگرا فاصله گرفته تا هدف بمباران هوایی قرار نگیرند.

شورشیان با کمک گروههای مختلف، نیمی از شهر حلب را در اختیار دارند. در صورت عقب نشینی شورشیان، این احتمال وجود دارد که نیروهای دولتی بر این نواحی تسلط پیدا کند.

از سوی دیگر، برخی گروههای اسلامگرا مانند احرار الشام که حضور پررنگی در شهرهای حلب و ادلب دارند از توافق آتش بس ابراز ناخشنودی کرده اند. به گمان آنها آتش بس به سود منافع رژیم بشار اسد و به زیان شورشیان است.

ادامه جنگ داخلی در سوریه باعث افزایش بحران انسانی در این کشور شده است. مقامهای دولتی روز سه شنبه اعلام کردند مانع ارسال هرگونه کمک بشر دوستانه هماهنگ نشده به مناطق تحت محاصره حلب خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«آتش بس در سوریه ممکن است آخرین شانس باشد»

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید