اخراج نماینده طراح «اعلام جرم» علیه روسف از پارلمان برزیل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اخراج نماینده طراح «اعلام جرم» علیه روسف از پارلمان برزیل

دو هفته پس از عزل دیلما روسف از مقام ریاست جمهوری در برزیل، نماینده ای که طراح «اعلام جرم» علیه وی بود با رای اکثریت نمایندگان پارلمان اخراج شد.

ادواردو کونا، رئیس پیشین پارلمان برزیل که از سوی دیوان عالی دادگستری، به فساد مالی متهم است علاوه بر اخراج از قوه مقننه به مدت هشت سال از برعهده داشتن هرگونه مسئولیت سیاسی محروم شده است.

وی در دفاع از خود در جلسه علنی نمایندگان و پیش از رای گیری گفت: «من هزینه انجام وظیفه ام را می پردازم زیرا من اعلام جرم علیه روسف را رهبری کردم. همه این را می دانند. کسی نمی تواند غیر این بگوید. این هزینه ای است که برای برزیل می پردازم تا از دست حزب کارگران آزاد باشد. این حقیقت بزرگ است.»

ایوان والنته، معاون دبیرکل حزب سوسیالیسم و آزادی و نماینده سائوپائولو در تشویق نمایندگان پارلمان به رای علیه وی گفت: «ادواردو کونا فاسد است و باید در راستای اجرای عدالت بدون مصنویت برکنار شود. در یادبود هفدهم آوریل امسال، روزی که برای نخستین بار بسیاری از نمایندگان به اعلام جرم علیه روسف رای دادند، می خواهم اینجا فریاد بزنم: کونا باید اخراج شود.»

آقای کونا متهم به دریافت رشوه از شرکت نفتی پتروبراس وابسته به دولت و نیز پنهان کردن حساب های بانکی خود در سوئیس است. نام ۵۰ سیاستمدار در پرونده رسوایی پرداخت رشوه از سوی شرکت پتروبراس مطرح است. این نماینده برکنار شده تهدید کرده که از موارد فساد بیشتری پرده برخواهد داشت. افشاگری احتمالی آقای کونا می تواند دولت میشل تمر را با بحران روبرو کند.

رئیس جمهوری پیشین برزیل در حالی به اتهام فساد مالی و زیر پا گذاشتن قوانین بودجه با رای نمایندگان عزل شد که گروه دیده بان شفافیت برزیل اعلام کرده است بر اساس اتهامات گوناگون درباره حدود ۶۰ درصد نمایندگان پارلمان این کشور تحقیق قضایی می شود.