Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افشین مبصر از خبرنگاران ارشد درگذشت

افشین مبصر از خبرنگاران ارشد درگذشت
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

افشین مبصر از خبرنگاران ارشد بخش فارسی بی‌ بی‌ سی در سن ۶۴ سالگی درگذشت. آقای مبصر در رشته مهندسی عمران در دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا تحصیلاتش را به پایان رسانده و از سال ۱۳۷۱ به استخدام بی بی سی فارسی درآمده بود.

وی از مجریان و تهیه‌کنندگان ارشد بی بی سی فارسی بود و برخی از برنامه‌های خبری همچون «چشم‌ انداز بامدادی و جام‌ جهان‌ نمای رادیو بی بی سی فارسی» را تهیه می‌ کرد. آقای مبصر همچنین از زمان راه‌ اندازی تلویزیون فارسی بی‌ بی‌ سی، مدیریت بخش دوبلاژ این شبکه را به عهده گرفت و برنامه‌ هایی چون «تخت گاز» و «دکتر هو» زیر نظر او برای مخاطبان تهیه شدند.

مسعود بهنود روزنامه نگار و دوست و همکار افشین مبصر طی یادداشتی در مورد وی نوشته است: «مبصر از دوران نوجوانی به تنیس و فوتبال علاقه بسیار داشت. بیش از بیست سال از مسابقات تنیس ویمبلدون برای رادیو و تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی گزارش‌ها ساخت و به تحلیل این رویداد بزرگ ورزشی پرداخت.عضو پایدار باشگاه هواداران تیم فوتبال منچستر یونایتد بود. آخرین بار چهارده سال پیش در سفری به زادگاهش تهران رفت و از پاتوق‌های قدیمی خود عکس گرفت. کسی که کمتر هیجان‌زده می‌شد جز زمانی که به تنها نوه‌اش فریس مبصر مشغول می‌گشت..»

آقای مبصر که پیش از پیوستن به بی‌بی‌سی در لندن دفتر ترجمه رسمی داشت، رمانی را به نام «ستاره آخرین عشق نادر»، نوشته سرهنری مورتیمر دوراند، ترجمه و در سال ۱۳۹۰ منتشر کرده است.

مسعود بهنود در این رابطه نوشته است: «افشین مبصر که از مهندسی به روزنامه‌نگاری رسید با مطالعاتی فشرده در این زمینه به سرعت به عنوان یکی از گزارش‌نویسان و مترجمان متون دشوار شناخته شد. سه کتاب را برای ترجمه برگزید از جمله خاطرات تونی بلر نخست‌وزیر پیشین بریتانیا که ناتمام ماند و با رسیدن خبر این که ترجمه‌های متعددی از کتاب در تهران منتشر شده از اتمام آن منصرف گشت؛ اما کتاب ستاره آخرین عشق نادر را به خوبی و روانی در مدتی کوتاه ترجمه کرد که در سال ۱۳۹۰ توسط نشر شمع و مه منتشر شد و هم اینک چاپ سوم آن آماده گشته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام