Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افزایش تنشها میان آنکارا و بروکسل

افزایش تنشها میان آنکارا و بروکسل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تنشها میان آنکارا و بروکسل همچنان بیشتر می شود.

آگهی

تنشها میان آنکارا و بروکسل همچنان بیشتر می شود. بعد از کودتای نافرجام، اتحادیه اروپا هر روز از ترکیه می خواهد در چارچوب قانون واکنش نشان بدهد. رئیس جمهوری ترکیه به تازگی در مصاحبه ای تلویزیونی از رفتار اروپا ابراز ناخشنودی کرد.

آقای اردوغان گفت: «وقتی اتفاق مشابهی در پاریس می افتد و پنج شش نفر می میرند همه می دوند آنجا و می پرسند چه شده است و چه کسی این کار را کرده است. در کشور ما علیه دموکراسی کودتا شد و تعداد بسیاری شهید شدند. اما متأسفانه تا حالا هیچکس نیامده به ما سری بزند، نه از اتحادیه اروپا نه از شورای اروپا. بیایند و مجلس ترکیه را ببینند. باید ببیند در چه وضعی است. مجلس ما بمباران شده، اینها کجا هستند؟»

اتحادیه اروپا از یک سواز روندِ تصفیه ها در ترکیه، که تاکنون ۲۰ هزار نفر طی آن بازداشت شده اند، انتقاد می کند و از سوی دیگر برای پیمان پناهندگان به ترکیه نیاز دارد. دیوید میلیباند، رئیس انجمن بین المللی پناهندگان می گوید: «کشورهایی مثل یونان باید با نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ هزار پناهنده ای که تاکنون رسیده اند بسازند، و نیز خودشان را برای افراد بیشتری که امسال و سال آینده می رسند آماده کنند.»

آنکارا به بخشهای اجرا نشده این پیمان انتقاد دارد. بروکسل وعده داده بود که در ازای کنترلِ مهاجرانی که به یونان می رسند، به مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا سرعت ببخشد و سه میلیارد یورو نیز برای کمک به پناهندگان در اختیار دولت ترکیه بگذارد.

زیگمور گابریل، معاون صدراعظم آلمان می گوید: «نباید تحت هیچ شرایطی از اروپا باج خواهی بشود. باید این واقعیت را در نظر داشت که کشوری که می خواهد مجازات اعدام را به جریان بیاندازد، چنان به شدت از اروپا دور می شود که جای هیچ گفتگویی برای عضویتش نمی ماند.»

اما برخی نظری متعادل تر دارند. المار بروک، عضو کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا می گوید: «ما باید بین سیاستهای داخلی و خارجی اردوغان تمایز قائل شویم، یعنی سیاستهایی که ورودِ ترکیه به اتحادیه اروپا را از همیشه سخت تر کرده است. اما پیمان پناهندگان، برای مبارزه با قاچاق انسان مفید است و به سه میلیون پناهجوی سوری ساکن ترکیه کمک می کند دارو تهیه کنند و بچه هایشان را به مدرسه بفرستند. خب کجای این بد است؟»

بروکسل و آنکارا حالا باید بسنجند که هر کدام چه فوایدی برای هم دارند: برای اتحادیه اروپا کنترل موج پناهجویان و ایجاد امنیت در برابر تروریسم مهم است و برای ترکیه هم حفظ پیوندهای اقتصادی و افزایش ثبات سیاسی در منطقه مهم است. منطقه ای که در آن امنیت ملی و تمامیت ارضی ترکیه نیز در خطر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس شورای اروپا اقدام به کودتا در ترکیه را محکوم کرد

اردوغان به حامیان فتح الله گولن هشدار داد

اردوغان، کشورهای غربی را به حمایت از کودتاگران متهم کرد