وزارت اطلاعات ایران: «پیگرد ۱۰۲ نفر از عناصر یک گروهک تروریستی»

وزارت اطلاعات ایران: «پیگرد ۱۰۲ نفر از عناصر یک گروهک تروریستی»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ با صدور اطلاعیه ای از پیگرد ۱۰۲ نفر از عناصری که عضو و هوادار «گروهک تروریستی تکفیری توحید و جهاد سسندج» نامیده شده اند، خبر داده است.

در این اطلاعیه آمده: «به دنبال گسترش عقاید سلفیت تکفیری در منطقه غرب کشور، تعدادی از فریب خوردگان در زمستان سال ۱۳۸۷ فعالیت تروریستی خود را معطوف به ایران کردند لذا به تشکیل گروهی تروریستی که در بین مردم به نام ‘گروه ابوبکر معروف گردیده بود، اقدام کرده بودند.»

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری ایرنا دادگستری سنندج شامگاه سه شنبه ۱۲ مردادماه خبر داد که تعدادی از اعضای این گروه که قبلا حکم اعدام آنها صادر شده بود در سحرگاه همان روز اعدام شده اند.

خبر دیگری که روز سه شنبه از منابع مدافع حقوق بشر و به نقل از خانواده های زندانیان رجایی شهر کرج انتشار یافت حاکی است که از ۳۶ زندانی محکوم به اعدام در این زندان دست کم ۲۱ تن از آنها سحرگاه سه شنبه اعدام شده اند.

با این حال رابطه این اعدام ها با محکومین به اعدامی که در اطلاعیه وزارت اطلاعات به آنها اشاره شده و نیز با اجرای احکام اعدامی که دادگستری سنندج از آن یاد کرده ناروشن و مبهم است.

اطلاعیه وزارت اطلاعات در مورد اقدامات این گروه آورده است: «در اولین اقدام خود صبحگاه ۴ اردیبهشت ۸۸ با استعداد ۲۷ نفر نیرو در قالب دو گروه مجزا به ستاد فرماندهی و یگان ویژه نیروی انتظامی حمله می کنند که به شهادت و زخمی شدن تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی منجر شد.»

این اطلاعیه پس از برشمردن ۲۴ فقره درگیری های مسلحانه این گروه، از جمله ترور برخی مقامات و روحانیون و سرقت مسلحانه یادآور می شود که تعدادی از آنها در درگیری مسلحانه با نیروهای انتظامی و امنیتی به هلاکت رسیدند و در نهایت با تلاش های صورت گرفته در تاریخ اول اردیبهشت ۱۳۹۰ آخرین خانه تیمی گروه در محله حسن آباد سنندج زیر ضربه قرار گرفت و دستگیر شدند که برخی از آنها محکوم به اعدام و تعدادی نیز به حبس محکوم شدند.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات همچنین آمده که «با بررسی اقدامات و تفکرات گروهک تکفیری توحید و جهاد مشابهت های فراوانی بین این گروه و داعش می توان یافت.»

در همین رابطه خبرگزاری تسنیم ویدئویی را تحت عنوان «بخشی از اعترافات و اقدامات اعضای گروه تروریستی» منتشر کرده است.

فیلم اعترافات اعضای اعدامی گروهک تروریستی «توحید و جهاد» https://t.co/oN1QMx8rhr#ایران_مقتدر#تهرانpic.twitter.com/DJ6Uo5DKKs

— pedram (@pedram_khan1) August 3, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت اطلاعات از کشف دو محموله مهمات برای «انفجاری گسترده» در ایران خبر داد

اعدام تعدادی از زندانیان اهل سنت در زندان رجایی شهر

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد