اخبار ضد و نقیض درباره تسلط طالبان بر ولسوالی خانشین هلمند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اخبار ضد و نقیض درباره تسلط طالبان بر ولسوالی خانشین هلمند

درحالیکه رسانه‌های اجتماعی طالبان از تسلط خود بر ولسوالی خانشین در ولایت هلمند، واقع در جنوب افغانستان خبر می‌دهند، مقام‌های محلی دولت این ادعا را تکذیب می‌کنند.

بامداد شنبه نهم اسد/مرداد یکی از حساب‌های توییتر منتسب به ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان خبری را درباره تصرف تمامی نهادهای دولتی و نظامی ولسوالی خانشین منتشر کرد.


ساعاتی بعد شماری از مقام‌های محلی، از جمله عمر زواک، سخنگوی والی هلمند، با وجود تایید درگیری‌ها در خانشین، خبر تصرف این ولسوالی از سوی طالبان را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس افغانستان، آقای زواک در این‌باره گفت: «شبه‌نظامیان طالبان اواخر شب گذشته [جمعه] حملات گسترده‌ای را از چندین جبهه بر فرمانداری «خانشین» این ولایت آغاز کردند که بلافاصله با مقاومت نیروهای افغانستانی مواجه شدند.» سخنگوی ولایت هلمند تاکید کرده است که نیروهای دولتی افغانستان کنترل فرمانداری و دیگر ساختمان‌های نظامی و اداری را در دست دارند.

آقای زواک کشته شدن دست‌کم بیست شبه نظامی طالبان و سه نفر از اعضای پلیس ملی افغانستان را در جریان درگیری‌های شامگاه جمعه و بامداد شنبه در خانشین را تایید کرده است.

نیروهای نظامی افغانستان دور روز پیش خبر از دستگیری دو تن از فرماندهان طالبان در ولایت هلمند داده بودند.


هلمند یکی از ولایات بسیار ناآرام افغانستان به شمار می‌رود. در آخرین روزهای ماه مه سال ۲۰۱۶ نیز درگیری‌های سنگینی میان جنگجویان طالبان و ارتش افغانستان در این منطقه روی داده بود.