مجوز بیش از صد رسانه در ترکیه به اتهام ارتباط با کودتا لغو شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مجوز بیش از صد رسانه در ترکیه به اتهام ارتباط با کودتا لغو شد

پس لرزه های کودتای نافرجام ترکیه پس از دو هفته همچنان ادامه دارد. تا کنون حدود شانزده هزار نفر از نیروهای نظامی و کارکنان دولت در صنفهای مختلف بازداشت شده اند و به نظر می رسد این روند ادامه داشته باشد. هزاران نفر دیگر هم از کار خود برکنار شده اند یا مجبور به استعفا شده اند.

در سه روز اخیر دستگاه قضایی ترکیه حکم بازداشت حدود صد روزنامه نگار و خبرنگار را در ارتباط با کودتای این کشور صادر کرده است. روز چهارشنبه ۴۷ روزنامه نگار بازداشت شدند.

به گزارش رسانه های ترکیه هدف از این بازداشتها تحقیق درباره کودتا اعلام شده است.
پس از کودتا بیش از صد رسانه به اتهام ارتباط با کودتا تعطیل شدند یا مجوزشان لغو شد.

شاهین آلپای، نویسنده روزنامه زمان یکی از شناخته شده ترین چهره های بازداشت شده است. بسیاری از افراد بازداشت شده از کارکنان روزنامه زمان هستند.

مقامهای ترکیه فتح الله گولن را به سازماندهی کودتا متهم کرده اند و گفته اند که این کودتا با حمایت کشورهای خارجی صورت گرفت. آقای گولن که زمانی از متحدان آقای اردوغان بود و مدتی است به منتقدان او پیوسته است، این اتهام را رد کرده است.

در پی وقوع کودتای نافرجام علیه دولت رجب طیب اردوغان، در کشور ترکیه وضعیت اضطرارای اعلام شد و سرکوب مخالفان دولت آغاز شد.

دولت ترکیه گفته است که حدود یک و نیم درصد کل نیروهای نظامی این کشور از جمله شماری از اعضای گارد ویژه ریاست جمهوری در کودتای دو هفته پیش مشارکت داشتند.

در جریان درگیریهای مرتبط با این کودتا که پس از گذشت فقط چند ساعت شکست خورد حدود ۲۵۰ نفر کشته شدند و دو هزار نفر مجروح شدند.