ترکیه خواستار استرداد هشت نظامی ترک است که در جریان کودتای نافرجام به یونان گریختند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترکیه خواستار استرداد هشت نظامی ترک است که در جریان کودتای نافرجام به یونان گریختند

هشت نظامی ترک که در جریان کودتای نافرجام در ترکیه با هلی کوپتر به یونان گریخته بودند درخواست پناهندگی خود را تسلیم مقام های مربوطه در این کشور می کنند.

به گفته ایلیا ماریناکی، یکی از وکلای این نظامیان «آنها مشارکت در کودتا را رد کرده و می گویند با هلی کوپترشان در حال جابجایی زخمی ها بودند که هدف آتش پلیس ترکیه قرار گرفتند و در پی آن از ترس از دست دادن جانشان فرار کردند.» او افزود: «امروز ما به کمیته پناهجویی آمده ایم و برای اولین بار نام آنها ثبت شد. آنها نگرانند از اینکه درصورت بازگشت به ترکیه با مجازات اعدام یا شکنجه روبرو شوند.»

یونان می گوید درخواست پناهندگی این نظامیان در چارچوب قوانین بین المللی و با در نظرگرفتن اتهام آنها مبنی بر مشارکت در کودتا باید تحت بررسی قرار گیرد.

هشت نظامی ترک (دو فرمانده، دو سروان و دو گروهبان) روز پنجشنبه به دلیل ورود غیرقانونی به خاک یونان در دادگاه حاضر خواهند شد و هفته آینده نیز برای درخواست پناهندگی با آنها مصاحبه خواهد شد.

ترکیه با «خائن» خواندن این نظامیان خواستار استرداد آنها از یونان شده است. از سوی دیگر مقام های قضایی یونان روز دوشنبه ادعا کردند که هیچ درخواستی در این زمینه دریافت نکرده اند. سفیر ترکیه در آتن نیز می گوید بازگردانده نشدن این نظامیان کمکی به بهبود روابط دوجانبه نخواهد کرد.