نخست وزیر لهستان در نشست ناتو: چالش ها ما را احاطه کرده اند نه دشمنان

نخست وزیر لهستان در نشست ناتو: چالش ها ما را احاطه کرده اند نه دشمنان
نگارش از Euronews

نشست دو روزۀ سران کشورهای عضو ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) امروز جمعه، ۸ ژوئیه، ۱۸ تیرماه در ورشو، پایتخت لهستان آغاز شد.

نشست دو روزۀ سران کشورهای عضو ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) امروز جمعه، ۸ ژوئیه، ۱۸ تیرماه در ورشو، پایتخت لهستان آغاز شد. این نشست ناتو شاهد آخرین حضور باراک اوباما در آن بعنوان رئیس جمهوری آمریکاست.

هدف اصلی این نشست تقویت توان بازدارندگی و دفاعی ناتو و بررسی و مقابله با تهدیداتی است که اعضای این ائتلاف نظامی خصوصا در مرزهای شرقی اروپا از سوی روسیه متوجه خود می بینند.

آندژی دودا، نخست وزیر لهستان که کشورش میزبان نشست ناتوست گفت:«ثبات منطقه اروپا-آتلانتیک به امنیت در ورای مرزهای ما وابسته است. در عین حال که ما باید به تعهدات دفاعی خود پایبند باشیم، ما می باید همکاری با همه شرکایمان در همسایگی خود در شرق و جنوب را تقویت کنیم. چالش ها ما را احاطه کرده اند نه دشمنان.»

حمایت روسیه از جدایی طلبان در شرق اوکراین و ضمیمه شبه جزیره کریمه این کشور به خاک خود باعث نگرانی های امنیتی و تشویش کشورهای حوزه بالتیک شده است، تشویشی که ناتو با استقرار ۴ هزار نیروی واکنش سریع در مرزهای شرقی اروپا در پی پاسخگویی به آن است.

مسکو اما گسترش رو به شرق ناتو را مهمترین عامل تنش زا می داند و می گوید تصمیم ناتو به استقرار سپر دفاع موشکی در لهستان و رومانی ممکن است به رقابت تسلیحاتی بیانجامد.

مطالب مرتبط