آغاز لغو تحریم های روسیه علیه ترکیه

آغاز لغو تحریم های روسیه علیه ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از هفت ماه تنش دیپلماتیک، سرانجام ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه آغاز لغو تحریم های ترکیه را اعلام کرد.

آگهی

پس از هفت ماه تنش دیپلماتیک، سرانجام ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه آغاز لغو تحریم های ترکیه را اعلام کرد.

روسای جمهور دو کشور صبح چهارشنبه طی یک گفتگوی تلفنی، برای از سرگیری همکاریهای دوجانبه در زمینه هایی همچون مبارزه با تروریسم توافق کردند و خواهان برگزاری نشستی رو در رو شدند.

قبل از این گفتگوی تلفنی، آقای پوتین به مردم ترکیه به دلیل وقوع حملات تروریستی در فرودگاه استانبول که ۴۱ کشته برجای گذاشت، تسلیت گفت.

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه در نشست اعضای دولت در کرملین گفت: «مایلم روابط دوجانبه را از بخش گردشگری آغاز کنم. اگرچه این موضوع در زمانی مطرح می شود که گروههای تروریستی فعالتر شده اند. با این حال، ما محدودیتهای اداری را در این زمینه حذف خواهیم کرد و من از دولت فدراسیون روسیه می خواهم که بطور کلی نیز روند عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ترکیه را آغاز کند.»

روابط دو کشور در ۲۴ نوامبر سال گذشته، با سرنگون شدن یک هواپیمای روسی توسط نیروهای ترکیه تیره شد.

در آن زمان خودداری ترکیه از عذرخواهی باعث شد که بلافاصله مسیر حرکت کامیونهای ترکیه در مرز گرجستان مسدود شود و قوانین ضرورت اخذ ویزا برای شهروندان ترک، بار دیگر از سوی روسیه به اجرا گذاشته شود.

تنش ها زمانی کاهش یافت که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نامه ای به همتای روس خود نوشت و به گفته دولت ترکیه «ناراحتی عمیق» خود را و به گفته دولت روسیه «عذرخواهی» خود را از سقوط هواپیمای روسیه ابراز کرد.

آقای پوتین روز چهارشنبه در گفتگوی تلفنی با آقای اردوغان اظهار امیدواری کرد که یک پرونده جنایی علیه شهروند ترکی که متهم به قتل خلبان روس است، باز شود.

روسیه اصلی ترین تامین کننده انرژی ترکیه است و آنکارا نیز دومین شریک تجاری مسکو پس از آلمان محسوب می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار هنیه با اردوغان؛ آیا ترکیه نقش قطر را در میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل برعهده می‌گیرد؟

اردوغان: مسئول تنش‌های اخیر خاورمیانه نتانیاهو است؛غرب در برابر حمله اسرائیل به سفارت ایران سکوت کرد

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟