Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مرکل خواهان بریتانیایی قوی در اتحادیه اروپاست

مرکل خواهان بریتانیایی قوی در اتحادیه اروپاست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

صدر اعظم آلمان یکی از همراهان دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا است.

آگهی

صدر اعظم آلمان یکی از همراهان دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا است. آنگلا مرکل همواره ضمن حمایت از اتحاد کشورهای اروپایی خواستار اقداماتی برای جلوگیری از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بوده است اگرچه هیچگاه مستقیم در رابطه با برپایی همه پرسی در این کشور اظهار نظر نکرده و تصمیم نهایی را به رای مردم این کشور نسبت داده است.

با این حال خانم مرکل از هر فرصتی برای تاکید بر لزوم ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بهره گرفته است.

خانم مرکل طی سخنانی در ماه آوریل سالجاری گفت: «ما در اتحادیه اروپا خواهان یک بریتانیای قدرتمند از نظر اقتصادی هستیم. البته تصمیم گیری نهایی به عهده مردم این کشور است.»

صدراعظم آلمان در نشستی در ماه مه سالجاری نیز گفت: «حضور همه ما در اینجا نشان دهنده این است که امید داریم بریتانیا بخشی از اتحادیه اروپا باقی بماند البته این رای دهندگان هستند که تصمیم نهایی را می گیرند.»

آخرین اظهار نظر او ابتدای ماه ژئن و حدود ۲۰ روز پیش از همه پرسی بریتانیا بود. وی طی سخنانی تاکید کرد: «با توجه به روابط تجاری که برای آلمان و بریتانیا و البته همه ما بسیار با اهمیت است، یک کشور به تنهایی نمی تواند به نتایج مطلوبی دست یابد. به همین دلیل است که من اطمینان دارم که فایده بودن همه ما با یکدیگر برای بریتانیا نیز مفید است، زیرا قدرت چانه زنی اتحادیه اروپا را افزایش می دهد و البته این برای بریتانیا و مردم این کشور نیز بهتر است.»

«خروج بریتانیا می تواند نشانه فروپاشی اتحادیه اروپا باشد»

رنه فیستر، خبرنگار مجله اشپیگل در گفت و گو با یورونیوز به دیدگاه دولت آلمان در رابطه با برکسیت پرداخته است.

یورونیوز: مردم آلمان دوست دارند چه نتیجه ای از رفراندوم در بریتانیا بدست آید؟

رنه فیستر: اگر نظر دولت آلمان را مورد توجه قرار دهیم، شکی نیست که آنها خواهان ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا هستند. به نظر من در این باره دو دلیل مهم هست. اول اینکه آنگلا مرکل، همیشه یک متحد در لندن داشته است بخصوص زمانی که موضوع در رابطه با پیشبرد یک مسئله اقتصادی- سیاسی در بروکسل است. به عنوان مثال زمانی که پرسشی درباره بدهی و یا با موضوع اقتصاد آزاد مطرح می شود، مرکل همواره دولت بریتانیا را همراه و متحد با خود دارد و البته که می خواهد آنها را با خود نگه دارد.
دومین نکته این است که بریتانیا در گذشته یک امپراتوری بوده است. به دلیل اشتراک منافع این کشور روابطی متفاوت با کشورهای مختلف اروپایی دارد و همچنین ارتباطات بهتری را نسبت به دیگر اعضای اتحادیه اروپا در بخش سیاست خارجی ایجاد کرده است. در برلین نیز دولت مرکزی تلاش دارد تا بر همین روند در آینده تکیه کند.

یورونیوز: شما گفتید که خواست دولت آلمان ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپاست. آیا دیگر احزاب سیاسی این کشور نیز نظری مشابه دارند؟

رنه فیستر: اینطور فکر نمی کنم. بخشی از اعضای حزب راست افراطی آلترناتیوی برای آلمان (آ اف د) خواهان خروج بریتاینا از اتحادیه اروپا هستند. فکر می کنم سوسیال دموکرات ها کاملا با دولت در این زمینه موافقند و حزب سبزها نیز همینطور موافق نظر صدراعظم هستند. اما در خود حزب راست افراطی نیز در این باره اختلاف نظر وجود دارد.

یورونیوز: در صورتی که رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا داده شود، واکنش آلمان چه خواهد بود؟

رنه فیستر: قبل از هر چیز دولت سعی می کند وضع را آرام کند و کاملا واضح است که آنگلا مرکل در ابتدا هیچ اظهار نظری در این رابطه نخواهد کرد. در صورتی که بریتانیا واقعا تصمیم به خروج از اتحادیه اروپا بگیرد به نظر من مرکل از یک طرف ابراز تاسف می، کند و از طرف دیگر می گوید که این به معنای پایان اتحادیه اروپا نیست و اعضای این اتحادیه به مبارزه برای حفظ اتحاد با یکدیگر ادامه خواهند داد. این استراتژی است که برای همه طرفها اطمینان بخش است.

یورونیوز: در صورتی که بریتانیا در اتحادیه بماند ولی همچنان درباره ماندن یا نماندن مطمئن نباشد، آیا این برای آلمان نگران کننده نیست؟

رنه فیستر: به نظر من نگرانی اصلی آلمان در حال حاضر درباره وضعیت کنونی کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. بحران پناهجویان نشان داد که اروپا در این رابطه کاملا دچار دودستگی است. دولت آلمان امید داشت که این بحران اتحادیه اروپا را متحدتر کند و همه کشورهای عضو با اراده در یافتن راه حلی برای این بحران همراهی کنند اما چیزی که دیدیم اختلاف و جدایی بیشتر اعضا از یکدیگر بود. مهمترین نگرانی در حال حاضر این موضوع بسیار حیاتی است که سبب دودستگی اروپا شده و هر روز هم بزرگترمی شود و نمی توانیم وضع را کنترل کنیم. سوالی که ذهن ما را در ارتباط با سال آینده مشغول نگه داشته این است که آیا اصلا می توانیم توافقی مشترک برای اروپا پیدا کنیم ؟

یورونیوز: خروج بریتانیا از اتحادیه راوپا برای آلمان بسیار گران تمام خواهد شد. پنج میلیارد یورو سالانه از سوی بریتانیا پرداخت می شود و آلمان در حال حاضر ۱۵ میلیارد یورو پرداخت کرده است. آیا خروج بریتانیا به منظور پرداخت بیشتر آلمان خواهد بود؟

رنه فیستر: مسائل مربوط به سرمایه گذاری چندان با اهمیت نیستند. بالاخره یک کشور این مبلغ را خواهد پرداخت. اقتصاد اتحادیه به خاطر این مبلغ نمی خوابد. بیشتر مسئله در این رابطه است که آیا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می تواند نشانه ای برای فروپاشی باشد. با وجود تحرکات دشمنان موجود، اتحادیه اروپا ممکن است با یک فروپاشی کامل مواجه شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه بحران اتحادیه اروپا در مصاحبه اختصاصی با یونکر: همه پرسی بریتانیا، روسیه، مهاجرت

رییس شورای اروپا از مردم بریتانیا خواست به ماندن در اتحادیه اروپا رای دهند

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چه نتایجی به دنبال دارد؟