Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رییس جمهوری ماداگاسکار: خواست مردم ثبات و پایداری است

رییس جمهوری ماداگاسکار: خواست مردم ثبات و پایداری است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هفت سال پیش خیابانهای ماداگاسکار، این جزیره آفریقایی اقیانوس هند، میزبان خشونت های خیابانی در جریان یک کودتای سیاسی بود.

هفت سال پیش خیابانهای ماداگاسکار، این جزیره آفریقایی اقیانوس هند، میزبان خشونت های خیابانی در جریان یک کودتای سیاسی بود. پس از بازگشت آرامش در این کشور انتخابات آزاد برگزار شد و طی آن هری راتسائوناریمامپیانینا به مقام ریاست جمهوری رسید. با وی گفتگویی ترتیب داده ایم.

یورونیوز: نزدیک به دو سال که بر سر کار هستید چه احساسی دارید؟

راتسائوناریمامپیانینا: احسساس وظیفه می کنم، احساس تعهد، متعهد برای بهبود وضعیت مالگاشها؛ برای بهبود وضع اقتصاد کشور. امروز مهمترین عاملی که به من نیروی
کار به جلو و پیشروی می دهد خروج مردم این کشور از فقر است. باید بتوانیم منابع کشور را استخراج و درآمد آنرا برای مردم کشور هزینه کنیم.

یورونیوز: همیشه می خواستید رییس جمهور باشید؟

راتسائوناریمامپیانینا: نه در سال ۲۰۰۹ هرگز به ریاست جمهوری فکر نمی کردم وزیر اقصاد و دارائی بودم و تمام توجه ام به بهبود وضعیت ماداگاسکار بود. یک فرصت فوق العاده داشتم تا به مملکت خود خدمت کنم،
کمی بعد زمانی که به ریاست جمهوری رسیدم تازه متوجه شدم که بهترین و مهمترین شانس برای خدمتگزاری نصیبم شده است. همچنین جوان هستم و بهترینهای را برای کشورم می خواهم، من تجربه بالایی در این زمینه دارم، خصوصا در زمینه کار خودم.
اعتقاد دارم همه خصوصیات یک مرد واقعی را دارم.

یورونیوز: به سال گذشته برگردیم، زمانی که برخی از هم حزبیهای شما در پارلمان بحث استیضاح رئیس جمهوری را مطرح کردند. آیا احساس کردید که کودتای جدیدی در راه است؟

راتسائوناریمامپیانینا: نه این دو اتفاق مورد قیاس نیستند. درست است که در سال گذشته این اتفاقات رخ داد سیاستمداران جدل کردند و مردم هم واکنش نشان دادند. مردم نشان دادند که تنها خواستشان ثبات و پایداری کشور است.

یورونیوز: از ثبات گفتید، دو سال پیش در نشست جهانی اقتصاد کشورتان را در میان بی ثبات ترین کشورهای جهان طبقه بندی کردند، واکنش شما به این طبقه بندی چیست؟

راتسائوناریمامپیانینا: هدف اولیه من بازگشت ثبات و پایداری سیاسی و اقتصادی به کشور است. به ثبات نیاز داریم تا سرمایه گذاران به کشورمان بیایند. به ثبات در زمینه های مختلف نیاز داریم چرا که به ما کمک می کند تا با فساد مالی و دولتی به شدت مبارزه کنیم.
تنها برای جلب سرمایه گذاران باید گفت که برنامه های ویژه ای پیش بینی کرده ایم تا بتوانیم حداکثر سرمایه گذاران را به کشورمان جلب کنیم.

یورونیوز: کشور شما از لحاظ منابع طبیعی بسیار غنی است اما همچنان بسیار فقیر است، و با افزایش وحشتناک قیمتها در افریقا چه برنامه ای برای کنترل قیمتها دارید؟

راتسائوناریمامپیانینا: این همان تناقضی است که ما شاهدش هستیم، می خواهیم از منابع طبیعی خود بهترین استفاده را برای پیشرفت اقتصادی کشورمان ببریم. برای مثال در زمینه انرژی. چگونه است در کشوری که بیشتر اوقات از نعمت خورشید بهره مند است هیچگاه به تولید انرژی خورشیدی نیندیشیده ایم، چگونه است که با وجود باد فراوان همچنان ۷۰ درصد منبع تولید انرژی ما در کشور انرژی های فسیلی هستند و نفت و بنزین هستند. این مساله غیرقابل قبول است. بنابراین امروز قصد دارم تمرکز دولت را روی تولید منابع انرژی تجدید پذیر قرار دهم.باید در این زمینه توسعه های جدی تر داشته باشیم. این همان کاری است که آنرا پایه ای و زیربنایی می خوانم. درست است صنعت معدن و منابع طبیعی یکی از مهمترین صنایع کشورمان است و سال گذشته این صنعت استخراج صدمه زیادی از این افزایش قیمتها برد. البته ما تنها وابسته به معادن در این کشور نیستیم. در صنایع مختلفی قدرت پیشرفت داریم. مانند صنعت گردشگری. نگاه کنید محیط زیست کشور ما در جهان یگانه است، ما گونه های حیوانی و گیاهی فوق العاده ای در کشورمان داریم. اینها به ما در گوناگونی توسعه صنعت توریسم کمک می کنند.

یورونیوز:امسال کشور شما میزبان کنفرانس کشورهای فرانسوی زبان خواهد بود. پیامتان در این باره چیست؟

راتسائوناریمامپیانینا: این رخدادها می توانند در وهله اول به بازگشت ماداگاسکار به جامعه جهانی کمک زیادی بکنند، کمک خواهند کرد تا جامعه بین الملل از ماداگاسکار حمایت کند تا دوباره بتواند روی پای خود بایستد. این کنفرانس نقطه قوتی برای مای است که لیاقتش را داریم. ما هم تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا این کنفرانس با موفقیت برگزار شود.

یورونیوز: آقای رئیس جمهور می خواهم سوالی مطرح کنم که پسرم آنرا پرسیده است، آیا کارتونی که با نام ماداگاسکار در هالیوود تولید شد می تواند روی صنعت توریسم در این کشور تاثیر بگذارد؟

راتسائوناریمامپیانینا: لغت ماداگاسکار رابطه خوبی با بچه ها برقرار می کند. بزرگسالان هم رابطه خوبی با این این لغت دارند. حالا وظیفه ماست تا در اینباره بیشتر کار کنیم.
فکر می کنم که مردم بیش از گذشته به کشور ما علاقه مند می شوند. اندک اندک سرمایه گذاران و بطور کلی جهان اقتصاد تمرکز بیشتری روی کشور ما پیدا می کنیم . بیش از گذشته ما را می شناسند. نه تنها در فیلمها و کتابها فرصت جذب مردم به ماداگاسکار وجود دارد بلکه محیط زیست فوق العاده این کشور از گیاهان و حیوانات گرفته تا نوادر موجود در طبیعت ماداگاسکار همه و همه کمک می کنند تا ما پیشرفت فوق العاده ای در راه توسعه صنعت توریسم داشته باشیم.

با تشکر که با ما بودید و در این برنامه شرکت کردید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هدف طرح عمرانی ژاپن در آفریقا؛‌ تردد آزاد و همگانی در محدودهٔ هند-آرام

بازداشت مادر مظنون به زایمان در پرواز که نوزاد خود را در توالت هواپیما رها کرد

سقوط هلی‌کوپتر؛ وزیر ۱۲ ساعت شنا کرد و خود را نجات داد