بحران کمبود ارز در ونزوئلا دارو را کمیاب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران کمبود ارز در ونزوئلا دارو را کمیاب کرد

معترضان در مناطق مختلف ونزوئلا در اعتراض به کمبود داروهای باکیفیت به خیابانها آمدند.

بحران اقتصادی شدید و به طور مشخص کمبود دلار، باعث شده است که دولت، داروهای ارزان قیمت را از چین و کوبا وارد کند یا داروهای غیربرند را از برزیل، هند و دیگر کشورهای در حال توسعه بخرد.

مادر پسر بچه ای که از بیماری سرطان رنج می برد می گوید: «اینجا هیچ دارویی نداریم و باید از کشورهای دیگر دارو تهیه کنیم. داروهایی که خیلی گران هستند. متاسفانه وضعیت ما وحشتناک است. کودکان و افراد بزرگسال زیادی به دلیل کمبود دارو جان خود را از دست می دهند. چون که دارویی برای درمان آنها وجود ندارد.»

بسیاری از داروهای وارداتی، شماره شناسایی و یا نام تولیدکننده را بر جعبه ندارند و در صورت بروز مشکل نمی توان با تولیدکننده آن تماس گرفت. شماری از کارشناسان این داروها را بی کیفیت و غیرموثر می دانند و خواهان انجام تحقیق در این باره شده اند.

فردی که به بیماری هموفیلی مبتلا است می گوید: «دولت هواپیما می خرد اما دارو نمی خرد. با پول آن پنج هواپیمایی که خریدند می توانستند مشکل دارو را در کشور حل کنند. در کشور ما برای آن کارها دلار وجود دارد، اما برای ما که از کمبود دارو و غذا رنج می بریم دلار نیست. هیچ راه حل مناسبی ارائه نکرده اند. هنوز هیچ چیزی درباره حل این مشکلات نشنیده ایم.»

وزارت بهداشت ونزوئلا پیش تر «مافیای» شرکتهای داروسازی خارجی را متهم کرده بود که با سیاه نمایی قصد دارند به این صنعت ضربه بزنند.

هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا توانسته بود در دوران گرانی نفت، سیستم درمانی دولتی مناسبی را راه اندازی کند. اما نیکلاس مادورو، جایگزین و ادامه دهنده راه او، بتازگی میزان دلار اختصاص یافته به واردات را به طور چشمگیری کاهش داده است.

تورم بالای اقتصادی، کاهش شدید واحد پول در برابر دلار و کمبود مواد غذایی کشور ونزوئلا را از ماه ها قبل دچار بحران اقتصادی شدیدی کرده است.

بحران کمبود ارز باعث شده که بتازگی خطوط هوایی لوفت هانزا فعالیت خود را در ونزوئلا متوقف می کند. این شرکت دلیل تصمیم خود را سیاستهای سختگیرانه دولت در کنترل ارز عنوان کرده است که تبدیل درآمدهای شرکت از ارز محلی به دلار را دشوار کرده است.