Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پاکستان هنوز نمی تواند مرگ رهبر طالبان را تایید کند

پاکستان هنوز نمی تواند مرگ رهبر طالبان را تایید کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزیر کشور پاکستان روز سه‌شنبه اعلام کرد که وی هنوز امکان تایید کشته شدن ملا اختر منصور، رهبر طالبان در جریان حمله پهپادهای آمریکایی را ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چوهدری نثار علی‌ خان، به خبرنگاران گفت که جسدی که [در پی این حمله] در نزدیکی مرز پاکستان پیدا شده کاملا سوخته و امکان شناسایی آن وجود ندارد و دولت پاکستان نمی‌تواند چنین [خبری] را بدون مبنای علمی و قانونی تایید کند. وزیر کشور پاکستان در عین حال گفته است که یک نفر مدعی است که از نزدیکان فرد ناشناس کشته شده است و به همین دلیل از جسد این فرد برای مقایسه با دی ان ای فرد مدعی، نمونه برداری شده است. آقای علی خان توضیح بیشتری درباره فردی که ادعا می‌کند از اقوام قربانی است، ارائه نکرد.

Pakistan says can't confirm Taliban leader killed in US drone strike https://t.co/phlOeFasNI

— Pro Drones News (@ProDronesNews) May 24, 2016

پنتاگون شامگاه شنبه بیست و یکم ماه مه اعلام کرد ملا اختر محمد منصور، رهبر طالبان افغانستان به همراه یک تن دیگر از اعضای این گروه هدف حمله یک هواپیمای بدون سرنشین ایالات متحده آمریکا قرار گرفت. ارگ ریاست جمهوری افغانستان و کاخ سفید خبر مرگ رهبر طالبان را تایید کردند.

ابهام‌های پاکستانی

ساعاتی پس از انتشار خبر مرگ ملا اختر منصور، وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که در نزدیکی خودروی منهدم شده حامل وی، گذرنامه‌ای پاکستانی حاوی ویزای ایرانی برای شهروندی به نام ولی محمد پیدا شده است. خبرگزاری رویترز در این باره نوشت که به نظر می‌رسد صاحب گذرنامه در همان روز از ایران به پاکستان بازگشته بود. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با رد این ادعا گفت: «مراجع ذیربط ایرانی رد کردند که چنین فردی در چنین تاریخی از سمت مرزهای ایران وارد پاکستان شده است.»

پاکستان حمله پهپادهای آمریکایی به خاک این کشور را مصداق نفض تمامیت ارضی خود برشمرده است. عملیات قتل اسامه بن‌لادن، بنیانگذار القاعده هم در خاک پاکستان انجام شده بود.

روز دوشنبه همچنین سایت اینترنتی روزنامه دیلی پاکستان در خبری نوشت که به یک فایل صوتی منسوب به ملا اختر منصور دست پیدا کرده که در آن رهبر طالبان پس از حمله پهپادهای آمریکایی می گوید که زنده و سالم است.

تشکیک برخی مقام‌ها و رسانه‌های پاکستانی در باره مرگ رهبر طالبان در حالی صورت می‌گیرد که برخی منابع از آغاز تلاش طالبان برای یافتن جانشینی برای ملا اختر منصور خبر می‌دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند