اردوگاه پناهجویان ایدومنی آرام آرام خالی می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اردوگاه پناهجویان ایدومنی آرام آرام خالی می شود

با اجرایی شدن توافقنامه ترکیه و اتحادیه اروپا، اردوگاه پناهجویان در ایدومنی یونان، آرام آرام تبدیل به اردوگاهی خالی از سکنه می شود. از اردوگاه ایدومنی به عنوان بزرگترین اردوگاه پناهجویان در اروپا نام می برند.

با وجود شرایط دشوار زندگی در این اردوگاه، همچنان شماری از پناهجویان در برابر دستور ترک اردوگاه مقاومت می کنند. روز سه شنبه صدها نیروی پلیس ضدشورش در این اردوگاه مستقر شدند تا ساکنان آن را مجبور به ترک اردوگاه کنند.

ویکی مارکولفا، سخنگوی پزشکان بدون مرز می گوید: «فشار زیاد روانی بر روی ساکنان این اردوگاه قرار دارد. بسیاری از این افراد بین دو تا سه ماه در اینجا ساکن بوده اند. حالا هیچ اطمینان خاطری نسبت به جایی که قرار است بروند ندارند. نمی دانند چه چیزی در انتظارشان است.»

مهاجرانی که در ایدومنی یونان به دنبال راهی برای رسیدن به کشورهای اروپای غربی و مرکزی بودند حالا مجبور شده اند که یک گام به عقب بردارند. چون مرز یونان و مقدونیه ماه ها است که بسته شده است و طبق توافقنامه بین دولت ترکیه و اتحادیه اروپا همه مهاجران غیرقانونی که از اول فروردین از ترکیه به جزایر یونان رفته بودند و درخواست پناهندگی آنها رد شده بود، باید به ترکیه بازگردند.

در میانه فصل زمستان جمعیت پناهجویان ساکن این اردوگاه به دوازده هزار نفر رسیده بود.

بر اساس این توافقنامه، به ازای هر یک پناهجوی سوری که به ترکیه بازگردانده می شود، اتحادیه اروپا باید یک پناهجوی سوریه ای را که در ترکیه با درخواست پناهندگیش موافقت شده است، اسکان دهد.

یکی از مقامهای کمیسیون اتحادیه اروپا گفته است که شش هزار مهاجر در هر ماه باید بین کشورهای اتحادیه اروپا تقسیم شوند تا بار پذیرش مهاجران فقط به دوش یونان نباشد.