نشست استانبول: انتقاد بان کی مون از رهبران کشورهای صنعتی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نشست استانبول: انتقاد بان کی مون از رهبران کشورهای صنعتی

مراسم پایانی نشست موسوم به «نشست انسانی» با حضور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد برگزار شد.

رهبران حدود پنجاه کشور به همراه نمایندگان و مدیران شرکتهای بخش خصوصی و رهبران سازمانهای خیریه امدادرسان برای بحث و گفتگو درباره نیازهای فوری مردم در سراسر جهان در این نشست حاضر شده بودند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد که در روز اول نشست خواهان عزم جدی کشورها برای حل مشکل آوارگان شده بود در روز پایانی گفت: «این مایه سرخوردگی است که رهبران کشورهای جهان در اینجا حاضر نیستند. بخصوص رهبران هفت کشور صنعتی جهان. به جز آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان. من خواهان توجه بیشتری از سوی آنها هستم.»

بعضی از سازمانهای خیریه از جمله سازمان پزشکان بدون مرز با انتقاد از برگزارکنندگان این نشست، آن را تحریم کرده بودند و در آن شرکت نکردند.

جولی هال، مدیر سازمان صلیب سرخ و هلال احمر می گوید: «این نشست کمک می کند که شکاف بین نیازهای مردم و پاسخ فوری که به این نیازها داده می شود برجسته شود. ما باید این شکاف را از بین ببریم و راه حلهای مختلفی را در این زمینه پیدا کنیم.»

بر اساس تخمین سازمان ملل متحد، بیش از ۱۳۰ میلیون نفر در سراسر جهان به کمکهای فوری انسانی نیاز دارند و برآورده کردن نیاز این افراد به دست کم ۲۵ میلیون یورو پول نیاز دارد.

پیتر مایکل اگوودا، از یک سازمان غیردولتی می گوید «به نظر من این که عده ای دور هم جمع می شوند تا درباره مسائلی مثل کمکهای انسانی، افراد آسیب پذیر، زنان و مسائل این چنینی صحبت کنند، نقطه شروع خوبی است..»

بورا بایراکتار، گزارشگر یورونیوز از محل برگزاری نشست می گوید: «اولین نشست جهانی انسانی که سازمان ملل متحد آن را برگزار کرده بود پایان یافت. گفته می شود که این نشست بیش از آن که پاسخ فراهم کند، سوال ایجاد کرده است. سوال اصلی این است که آیا تصمیمهای اتخاذ شده در این نشست عملی خواهند شد یا خیر؟ آیا وعده های داده شده تبدیل به عمل می شوند یا توخالی هستند؟»