Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بررسی بحران پناهجویان در نشست کمک های بشردوستانه استانبول

بررسی بحران پناهجویان در نشست کمک های بشردوستانه استانبول
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در باب چگونگی مقابله با بحران پناهجویان قلمفرسایی زیاد و سخن بسیار گفته شده است. اکنون٬ صدها تن از رهبران سیاسی و نمایندگان سازمان های غیردولتی در استانبول گردهم آمده اند بلکه در نشست دو روزه کمک های

آگهی

در باب چگونگی مقابله با بحران پناهجویان قلمفرسایی زیاد و سخن بسیار گفته شده است. اکنون٬ صدها تن از رهبران سیاسی و نمایندگان سازمان های غیردولتی در استانبول گردهم آمده اند بلکه در نشست دو روزه کمک های بشردوستانه اشتباهات گذشته را بررسی کنند و به راه حل هایی عملی تر دست یابند.

به باور کارشناسان در حالی که سرمایه گذاری در این زمینه در ۱۵ سال اخیر ۱۲ برابر شده است اکنون زمان آن رسیده است که به جای واکنش به فجایع انسانی راهی برای پیشگیری از چنین پدیده ای یافته شود.

کیت گیلمور٬ معاون کمیسر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر می گوید: «اگر امروز یک دلار در دفاع از حقوق بشر سرمایه گذاری کنیم فردا هزاران دلار در کمک های بشردوستانه صرفه جویی کرده ایم. این حرف بدین معنی است که باید نحوه عمل مان را تغییر دهیم و با نگاهی دلسوزانه به ابعاد عظیم این مساله بپردازیم تا برای مدتی طولانی جهانی امن و آرام بسازیم.»

نخستین پیامد این نشست تصویب طرح صرفه جویی سالانه یک میلیارد دلاری در بخش اداری و اجرایی کمک های بشردوستانه سازمان ملل بود که به گفته کارشناسان می تواند تا حدودی به بهبود ساختار کمک رسانی و کمبود بودجه کمک کند.

الحاجی اس سی٬ دبیرکل فدراسیون بین المللی جوامع صلیب سرخ و هلال احمر می گوید:«سرمایه گذاری در زمینه کمک های بشردوستانه فقط به معنی تامین منابع مالی نیست. باید به ابعاد و زوایای مختلف چالش های پیشرویمان دقیق شد. ما خواهان ایجاد یک زیست بوم بشردوستانه بهتر و مفیدتر هستیم. ارسال پول و سرمایه کافی نیست٬ باید راهی یافت که به بهترین نحو ممکن نیازهای مردم برآورده شود.»

تامین و تضمین آموزش و پرورش به کودکان در وضعیت جنگی یا فجایع طبیعی نیز از جمله نکات مورد بررسی در این نشست بود. می گویند که تنها ۲ درصد از کمک های مالی بشردوستانه به آموزش کودکان اختصاص می یابد.

کیستوس استیلیانیدس٬ کمیسر اتحادیه اروپا در مدیریت بحران و کمک های بشردوستانه می گوید: «بودجه آموزش در شرایط اضطراری را چهار برابر کردم چرا که به باور ما آموزش بهترین سنگر در برابر افراط گرایی و سربازگیری و ازدواج اجباری است. نباید فراموش کرد که آموزش پایه و اساس هر چیز است.»

سیاست های اتحادیه اروپا در چگونگی مقابله با بحران پناهجویان منتقدان بسیاری هم دارد. نحوه اسکان پناهجویان در مناطق مرزی و عدم همکاری و هماهنگی بین کشورهای عضو خشم بسیاری از نهادهای فعال در این زمینه را برانگیخته است.
ایرنا واژاکووا٬ مدیر برنامه عمران سازمان ملل در صربستان می گوید: «مثال صربستان بهترین نمونه در اروپا است. هیچ تصمیمی گرفته نشد که چه کسی مهاجر است چه کسی پناهنده و هیچ راه حلی نیز برای برون رفت از این معضل مطرح نشد
و نتیجه هم این شد که در صربستان شاهدش هستیم.»

پزشکان بدون مرز٬ یکی از مهمترین و بزرگترین سازمان های بشردوستانه جهان٬ در اعتراض به نقش برخی کشورها و دولت ها در ایجاد و تداوم بحران پناهجویان نشست دو روزه استانبول را تحریم کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاهش مرگ و میر پناهجویان در دریای مدیترانه

اردوگاه پناهجویان ایدومنی آرام آرام خالی می شود

پیش از نشست صلح ژنو؛ خلبانان سوئیس جنگنده‌ها را در بزرگراه فرود آوردند