خشونت کم سابقه در پاریس؛ خودروی پلیس به آتش کشیده شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خشونت کم سابقه در پاریس؛ خودروی پلیس به آتش کشیده شد

دادستانی پاریس می گوید تحقیقات خود را در این باره که اقدام عاملان آتش زدن خودروی پلیس قتل عمد بوده یا نه آغاز کرده است. چهار نفر در این رابطه دستگیر شده اند که سه نفر از آنها سابقۀ خشونت در تظاهرات را داشته و به همین علت از شرکت در تجمعات ممنوع شده بودند.

رئیس پلیس پاریس می گوید شکایتی را در رابطه با اقدام به قتل عمد این افراد به دادگاه پاریس ارائه داده چرا که به هنگام آتش زدن این اتومبیل، دو پلیس در آن نشسته بودند و هیچ اقدام خشونت باری علیه تظاهرات کنندگان صورت نداده اند.

دو پلیس مذکور که یک مرد و یک زن هستند، توانسته اند پیش از آتش گرفتن کامل خودرو آن را ترک کنند و در حال حاضر به دلیل جراحات سطحی و مشکلات تنفسی در بیمارستان به سر می برند. در محل آتش گرفتن این اتومبیل پلیس تابلویی مقوایی قرار داده شده که به روی آن جملۀ «مرغ سوخاری مجانی» دیده می شود. در فرانسه و در زبان عامیانه از کلمۀ مرغ برای توهین به پلیس استفاده می کنند.

این حمله در جریان یک تظاهرات بدون مجوز در اعتراض به خشونت پلیس طی روزهای اخیر نسبت به معترضان به لایحۀ اصلاح قوانین کار در فرانسه صورت گرفته است. همزمان پلیس پاریس نیز در اعتراض به خشونت روز افزون تعدادی از تظاهرات کنندگان طی روزهای اخیر و استفاده از سلاح های سرد علیه نیروهای انتظامی تجمعی را روز چهارشنبه در میدان ریپوبلیک یا انقلاب پاریس برگزار کرده بود.

طی روزهای اخیر تظاهرات مختلفی در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه در اعتراض به تصمیم دولت به تصویب لایحۀ اصلاحات قانون کار در فرانسه برگزار شده است. گروههایی از معترضان خشن که اصلاحا به آنها «تجمع شکن» می گویند در این راهپیمایی ها به پلیس حمله می کنند و آن را به خشونت می کشند. بنا به اعلام دادستانی پاریس، ۳۵۰ پلیس طی دو ماه آوریل و مه و آغاز اعتراض ها به لایحۀ اصلاح قانون کار در فرانسه در نتیجۀ حملات این گروه از تظاهرات کنندگان مجروح شده اند.