Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تشکر رئیس جمهوری افغانستان ازبرخورد مسئولانه راهپیمایان در کابل و بامیان

تشکر رئیس جمهوری افغانستان ازبرخورد مسئولانه راهپیمایان در کابل و بامیان
Copyright 
نگارش از مریم شاهی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تظاهرات روز دوشنبه ۲۷ ثور/ اردیبهشت ماه، در کابل و بامیان، در اعتراض به تغییر مسیر انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت از مسیر بامیان به سالنگ با رفتار و حرکتهای مدنی همراه بود.

تظاهر کنندگان برای همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان، زنجیره های انسانی برای تامین امنیت راهپیمایان تشکیل دادند. این زنجیره های انسانی که لباس انتظامات متحد الشکل بر تن داشتند به دور جمعیت راه پیمایان حلقه زدند تا مانع از اخلال در روند مسالمت آمیز تظاهرات شوند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در همین ارتباط از برخورد مسئولانه تظاهر کنندگان، دوری از ماجراجویی و ارائه پیشنهادات تشکر کرد.

گروه های مردمی با اهدای گل به نیروهای امنیتی از تامین امنیت‌شان در راهپیمایی تشکر کردند. عده ای دیگر هم در دسته های منظم به راهپیمایان آب آشامیدنی و کیک‌های خوراکی می دادند و زباله های مسیر راهپیمایی را جمع آوری می کردند. هر چند برخی مراکز امنیتی شهر کابل در روز دوشنبه با سیم خاردار و دیوارهای کانتینری حفاظت می شد اما راه پیمایان هم سعی در حفظ نظم تظاهرات داشتند.

در پایان این راهپیمایی، راهپیمایان که حرکت خود را جنبش روشنایی می نامیدند، با صدور قطعنامه ای اعلام کردند که جز برابری اقوام و عدالت چیزی را مطالبه نمی کنند و به دنبال شکستن ساختار سلسله مراتبی در جامعه هستند. آنها فیصله کابینه در ۱۱ ثور/ اردیبهشت ماه، مبنی بر تغییر انتقال برق از بامیان به سالنگ را یک فیصله ضد ملی خواندند و از حکومت خواستند تا هر چه زودتر، فیصله کابینه را باطل اعلام کند.

آنها از هواداران جنبش روشنایی در کشورهای اروپایی خواستند که در صورت اصرار حکومت بر فیصله کابینه، در روز برگزاری اجلاس ورسای و بروکسل به صحنه بیایند و بر تصمیم تبعیض آمیز حکومت افغانستان اعتراض کنند. معترضان بر این نظرند که اگر مسیر انتقال برق از طریق بامیان باشد، ولایات مرکزی و چند معدن مهم نیز می توانند از برق آن استفاده کنند.

راهپیمایان در پایان از جامعه بین الملل و کشورهای کمک کننده به افغانستان خواستند که اجازه ندهند حکومت افغانستان با پول مالیات مردمشان، تصمیم تبعیض آمیز بگیرد و به نفاق ملی دامن بزند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود

سازمان ملل در آستانه نشست دوحه: طالبان زنان را می‌هراسانند؛ امارت اسلامی: زنان ضعیف‌تر از مردانند

طالبان با «ابراز ناراحتی» از قطعنامه شورای امنیت معرفی نماینده ویژه را «غیرضروری» دانست