باربرهای بازار تهران و چرخی برای چرخاندن زندگی + عکس

باربرهای بازار تهران و چرخی برای چرخاندن زندگی + عکس
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تعدادشان را حدود ۱۳ هزار نفر برآورد کرده‌اند. باربرهای بازار تهران چرخ‌های خود را هر روز قبل از باز شدن مغازه‌ها به حرکت در می‌آورند تا چرخ زندگی خود را بچرخانند.

آن‌ها در بازار قدیمی تهران به روش‌های سنتی با یک چرخ دستی کار می‌کنند. با وجود امکانات و تجهیزات مناسب برای جابجایی بار و کالا اما بافت فرسوده و بسیار قدیمی بازار تهران باعث شده تا کار بابرها همچنان خواهان داشته باشد. طبق گفته مسئولان شهرداری تهران اغلب باربرهای بازار را اتباع افغانستان تشکیل می‌دهند.

غدیر، کارگر باربر در بازار تهران، ۲۲ سال است که در تهران زندگی می‌کند و از بدخشان افغانستان به ایران آمده است. همسر غدیر بیمار است و به دلیل نداشتن بیمه، قادر به پرداخت هزینه‌های درمان نیست. او با توصیف شرایط سخت کار در بازار تهران به رادیو زمانه گفته بود: «برای جابه‌جا کردن بارهای مختلف با چرخ دستی بین دو هزار تا پنج هزار تومان می‌دهند. در سال‌های قبل ایرانی‌های زیادی به همین میدان اعدام می‌آمدند و مثل من یک چرخ برای خودشان دست و پا می‌کردند و بار جابه‌جا می‌کردند، اما الان چند سالی است که از آن‌ها خبری نیست چون پول پرداختی از طرف بازاری‌ها برای جابه‌جایی بار با چرخ کم است و کفاف حداقل زندگی را نمی‌دهد. فقط افغان‌ها هستند که چون امید بازگشت به افغانستان ندارند، این کار را انجام می‌دهند.»

این افراد در طول روز به طور دائم در معرض آسیب‌های جسمانی قرار دارند اما هنوز وضعیت بیمه آن‌ها نامشخص است.

البته طبق تصمیم سازمان‌های مرتبط مقرر شده است که شهرداری ها، فرمانداری‌ها و تشکل‌های صنفی کارگری برای معرفی باربران به تامین اجتماعی اقدام کنند که نبود رسیدگی کافی و اطلاع رسانی ناقص در این زمینه سبب شده است تا بسیاری از باربران بازار از خدمات بیمه ای بی بهره باشند.

فائزه حمیدیا عکاس و خبرنگار آزاد با گشتی که در بازار تهران زده، از این باربرها عکاسی کرده است. او این عکس‌ها را برای یورونیوز ارسال کرده است.

آگهی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات در بانک مرکزی ترکیه؛ دلایل استعفای حفیظه ارکان و چشم‌انداز اقتصادی در آستانه انتخابات چیست؟

بانک مرکزی ترکیه برای مبارزه با تورم نرخ بهره را به ۴۵ درصد افزایش داد

آیا ارمغان مهاجران برای اروپا فقط تحمیل هزینه و تهدید هویت ملی کشورهاست؟