نگهداری از پناهجویان غیرقانونی در ازای لغو ویزا برای شهروندان ترکیه

نگهداری از پناهجویان غیرقانونی در ازای لغو ویزا برای شهروندان ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روز بیست و سوم آوریل آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان همراه با دونالد توسک، رئیس پارلمان اروپا از مرکز نگهداری از پناهجویان در شهر نیزیپ در نزدیکی مرز

آگهی

روز بیست و سوم آوریل آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان همراه با دونالد توسک، رئیس پارلمان اروپا از مرکز نگهداری از پناهجویان در شهر نیزیپ در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه بازدید کرد.

این بازدید در پی توافق میان ترکیه و اتحادیه اروپا در زمینه بازگرداندن پناهجویان غیرقانونی به ترکیه صورت گرفت. در این مرکز ۴ هزار و ۸۰۰ پناهجوی سوری به طور موقت ساکن هستند و اتحادیه اروپا قرار است ۶ میلیارد یورو به ترکیه برای نگهداری از پناهجویان کمک کند.

توافق میان ترکیه و اتحادیه اروپا در روز ۱۸ ماه مارس امضا شد. اروپا می خواست با استفاد ه از این توافق جلوی هجوم پناهجویان از طریق آبهای ترکیه به سمت قاره سبز را بگیرد.

دونالد توسک، رئیس پارلمان اروپا تاکید کرد که این توافق برای جلوگیری از ورود پناهجویان غیرقانونی از طریق ترکیه به جزایر یونان است و این توافق از روز بیستم ماه مارس اجرا می شود.

از همان روز امضای توافق ترکیه فعالیت خود را برای جلوگیری از خروج پناهجویان غیرقانونی از خاک این کشور به سمت یونان آغاز کرد. تنها در روز امضای توافق ۳۰۰ پناهجوی سوری که قصد داشتند به شکل غیرقانونی راهی اروپا شوند، در سواحل ترکیه متوقف شدند.

اولین گروه از پناهجویان از جزیره لسبوس در یونان روز چهارم آوریل به شهر دیکیلی واقع در استان ازمیر ترکیه منتقل شدند. پناهجویان منتقل شده از ۶ جزیره یونان گردآوری شده بودند که تنها به پناهجویان سوری محدود نمی شد. همزمان اولین گروه شامل ۱۶ پناهجوی سوری نیز وارد آلمان شدند.

بر اساس این توافق اتحادیه اروپا موظف است در ازای هر پناهجویی که از یونان به ترکیه منتقل می شود، یک پناهجوی سوری را بپذیرد که میزان پذیرش نباید از ظرفیت تعیین شده که ۷۲ هزار نفر است بالاتر رود.

اما مهمترین وعده اتحادیه اروپا برای ترکیه در این توافق لغو ویزای برای شهروندان این کشور برای سفر به حوزه توافق شنگن است.

احد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه به مقام های اروپا هشدار داده که اگر این اتحادیه نتواند به وعده خود مبنی بر لغو روادید عمل کند، روند بازگرداندن پناهجویان از اروپا متوقف می شود.

اما پیش از هر اقدامی ازسوی اروپا، ترکیه باید ۷۲ شرط مورد نظر را اجرا کند تا بتواند به لغو ویزا دست یابد. بر اساس این توافق درصورتی که آنکارا تعهدات خود را به جا آورد، بر اساس وعده کمیسیون اروپا، کشورهای اتحادیه اروپا مساله لغو ویزا برای شهروندان ترکیه را بررسی می کنند.

کمسیون اروپا قرار است روز چهارشنبه عملکرد آنکارا در زمینه اجرای شروط توافق را بررسی کند. پس از تایید کمیسیون اعضای کشورها در اتحادیه اروپا نظر خواهند داد و به همین دلیل اعلام نظر نهایی درباره لغو ویزا برای شهروندان ترکیه تا ماه ژوئن به تعویق خواهد افتاد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت

اتحادیه اروپا: آمریکا در سال ۲۰۲۴ نیز ساز 'اول آمریکا' را بزند،اروپا بیش از پیش راه خود را خواهد رفت

آتش‌سوزی‌های یونان؛ تلاش آتش‌نشانان برای نجات صومعه‌ای در نزدیکی آتن