Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش چین به تنش آفرینی کره شمالی در منطقه

واکنش چین به تنش آفرینی کره شمالی در منطقه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کره شمالی در تلاش است با انجام آزمایشهای موشکی جدید، به وزن بیشتری مقابل جامعه بین الملل در مذاکرات آینده درباره برنامه هسته ایش دست یابد. آخرین

آگهی

کره شمالی در تلاش است با انجام آزمایشهای موشکی جدید، به وزن بیشتری مقابل جامعه بین الملل در مذاکرات آینده درباره برنامه هسته ایش دست یابد. آخرین آزمایش از این دست، شنبه گذشته انجام شد که شلیک آزمایشی یک موشک بالستیک از یک زیردریایی بود که به نظر می رسد با شکست مواجه شده است.

این اقدامات پیونگ یانگ تنش را در منطقه افزایش داده بگونه ای که حتی خشم چین، متحد اصلی کره شمالی و مهمترین شریک تجاری این کشور را نیز به همراه داشته است.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا اعلام کرد: «به عنوان یک همسایه نزدیک به این شبه جزیره، به هیچ عنوان اجازه وقوع جنگ یا هرج و مرج در آن را نمی دهیم. زیرا هیچکس از شروع جنگ نفع نمی برد.»

تنش در این منطقه بطور عمده پس از آن افزایش یافت که پیونگ یانگ در ماه ژانویه چهارمین آزمایش هسته ایش را انجام داد و یک ماه بعد نیز موشکی را پرتاب کرد که احتمال داده می شود آزمایش یک موشک بالستیک باشد.

کره شمالی مدعی است تلاشش در دستیابی به سلاح های هسته ای با توجه به آنچه «سیاستهای خصمانه» ایالات متحده آمریکا می نامد، قابل توجیه است. این کشور اعلام کرده است آزمایشهای هسته ایش را درصورت تعلیق رزمایش نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی متوقف خواهد کرد.

اما واشنگتن مایل به توقف این رزمایش نیست بویژه آنکه سئول معتقد است با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری کنگره حزب کارگران کره، هر زمان امکان انجام آزمایش هسته ای جدیدی از سوی کره شمالی وجود دارد.

این کنگره که در ششم ماه مه و پس از ۳۶ سال برگزار می شود، اولین کنگره در دوران حکومت کیم جونگ اون، رهبر جدید و جوان کره شمالی است. انتظار می رود او از فرصت برگزاری این کنگره برای تقویت پایه های قدرتش استفاده کند.

سئو جای پیونگ، یکی از اعضای سابق حزب کارگران کره که اکنون از این کشور گریخته، معتقد است که اعتبار این حزب درون کره شمالی بطور قابل توجهی کاهش یافته است.

او می گوید: «انگیزه پیوستن به حزب تضعیف شده زیرا شمار بالایی از اعضای آن در دوران قحطی گسترده دهه نود میلادی از گرسنگی مردند. حتی اعضای حزب هم بر این باورند که این عضویت نمی تواند آنها را سیر کند و آنها باید به جای پیوستن به حزب، به کسب درآمد و پولسازی بپردازند.»

انتظار می رود که این کنگره، سیاستهای مد نظر رهبر جدید موسوم به بیونجین (Byungjin) را که توسعه همزمان فعالیتهای اقتصادی و تجهیزات نظامی هسته ای است، تصویب کند. اما بسیاری از تحلیلگران با توجه به ضعف شدید اقتصاد کره شمالی پس از تحریم های اعمال شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل، نسبت به عملی شدن آن تردید دارند.

اقتصاد کره شمالی آهنگ رشد بسیار پایینی دارد و عمده دلیل حیات نسبی آن نیز، ارتباط با اقتصاد بزرگ چین است.

اگر چه اکنون پکن از جاه طلبی های هسته ای پیونگ یانگ ناراضی است اما از اهرم های اقتصادیش برای مجازات کره شمالی استفاده نخواهد کرد زیرا چین از این نگران است که تحریم های بسیار سخت، منجر به سقوط رژیم شود و در این حالت کره شمالی به سرعت در همسایه اش کره جنوبی که متحد آمریکاست، ادغام خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش کره جنوبی به آزمایش موشکی پیونگ یانگ

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی

کره شمالی چندین موشک جدید کروز به سمت دریا شلیک کرد