بمباران مرگبار بیمارستانی در حلب

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بمباران مرگبار بیمارستانی در حلب

بمباران هوایی بیمارستانی در شهر حلب سوریه مرگ دست کم چهارده بیمار و سه پزشک را رقم زد. سازمان «پزشکان بدون مرز» که شماری از پزشکانش در این بیمارستان مستقر بودند با اعلام این خبر گفت که یکی از قدیمیترین پزشکان متخصص اطفال شهر در میان کشته شدگان است.

منابع خبری در شهر حلب نیروهای دولت سوریه یا جنگنده های روسیه را به انجام این بمباران متهم کرده اند. بنا به گزارشها شمار مجموع کشته ها در حمله به این بیمارستان و یک ساختمان مسکونی در نزدیکی آن در روز پنجشنبه به ۳۴ نفر رسیده است.

منطقه ای که این بیمارستان در آن واقع است، در کنترل نیروهای شورشی مخالف دولت سوریه است.

با وجود توافق طرفهای درگیر در جنگ داخلی سوریه مبنی بر برقراری آتش بس، خشونتهای مرگبار در روزهای اخیر شدت گرفته است. به همین دلیل استفان دی میستورا،نماینده ویژه سازمان ملل درباره بحران سوریه بار دیگر از آمریکا و روسیه خواست که به منظور نجات مذاکرات صلح، تلاش بیشتری به خرج دهند.
استفان دی میستورا می گوید: «به نظر من درخواست برای دور جدید گفتگوها در ماه مه اقدامی ضروری و فوری است. اما از آن ضروری تر این است که ما بتوانیم اطمینان پیدا کنیم که از دید مردم سوریه این مذاکرات ثمربخش خواهند بود. به این منظور باید مطمئن شویم که سطح خشونتها دست کم به سطحی که پیش از این وجود داشت کاهش پیدا کند.»

دور جدیدی از رایزنیهای سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه حدود دو هفته قبل در ژنو آغاز شد. اما همانند دورهای قبلی تا کنون نتیجه ای در بر نداشته است. هفته گذشته یکی از گروه های اصلی مخالفان دولت سوریه، در اعتراض به آن چه عدم پایبندی دولت سوریه به آتش بس خواند، از مذاکرات خارج شد.

در جریان جنگ داخلی سوریه در طول پنج سال گذشته، بیش از چهار صد هزار نفر کشته شده اند و حدود یازده میلیون نفر آواره شده اند که بسیاری از آنها به خارج سوریه فرار کرده اند.