درخواست دی میستورا برای حفظ آتش بس در سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Ali Kheradpir  با استفاده از  Reuters, AFP
درخواست دی میستورا برای حفظ آتش بس در سوریه

استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه چهارشنبه شب هشدار داد که آتش بس در این کشور در معرض خطری جدی است.

دی میستورا: مذاکرات صلح سوریه تنها زمانی معنی دارد که قطع مخاصمات به سطحی که در فوریه و مارس دیدیم بازگردد

به گفته وی در ۴۸ ساعت گذشته، هر ۲۵ دقیقه به طور میانگین یک غیرنظامی سوری کشته و یک تن نیز در هر ۱۳ دقیقه مجروح شده است.

آقای دی میستورا با اشاره به نقش ایالات متحده آمریکا و فدراسیون روسیه در حل بحران سوریه گفت: «دور بعدی مذاکرات برپا می شود زیرا ما نیاز داریم و می خواهیم که این حرکت را ادامه دهیم ولی صریح باشیم، مذاکرات تنها زمانی معنی دار خواهد بود که قطع مخاصمات به سطحی که در فوریه و مارس دیدیم بازگردد.»

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه در ادامه افزود: «درخواستم برای ابتکاری فوری از سوی آمریکا و روسیه در بالاترین سطح است زیرا میراث رئیس جمهور اوباما و رئیس جمهور پوتین در پیوند با موفقیت آن ابتکار منحصر به فردی است که خیلی خوب آغاز شد و باید خیلی خوب هم به پایان برسد.»

درگیری تازه ارتش وفادار به بشار اسد با شورشیان، روز گذشته در حلب دست کم ۲۰ کشته برجا گذاشت. ناظران شدت گرفتن درگیری های پراکنده را در سوریه، نقض آشکار آتش بسی می دانند که از اواخر ماه فوریه برقرار شد.

به تازگی سومین دور مذاکرات صلح سوریه در ژنو بی نتیجه پایان یافت. این در حالی است که از آغاز جنگ داخلی سوریه پنج سال سپری می شود و تاکنون نزدیک به ۴۰۰ هزار تن جان باخته اند. بحران سوریه علاوه بر ویرانی شهرهایی تاریخی مثل حلب، بالغ بر یازده میلیون آواره برجا گذاشته و موج پناهجویان را در اروپا در پی داشته است.