Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا یونان به اجرای تدابیر ریاضت اقتصادی بیشتری احتیاج دارد؟

آیا یونان به اجرای تدابیر ریاضت اقتصادی بیشتری احتیاج دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان می گوید که این کشور در آستانه خروج از بحران مالی است و دیگر نیازی به تدابیر ریاضت اقتصادی نخواهد بود. در همین حال

آگهی

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان می گوید که این کشور در آستانه خروج از بحران مالی است و دیگر نیازی به تدابیر ریاضت اقتصادی نخواهد بود.

در همین حال مذاکره میان دولت یونان و وام دهندگان بین المللی در آتن در جریان است و هنوز توافق نهایی برای خروج از بن بست اقتصادی به دست نیامده است.

اگرچه گام های مثبتی برداشته شده ولی بیشتر موضوعات در این مذاکرات حل نشده باقی است. صندوق بین المللی پول و وام دهندگان تردید دارند که در یونان به اندازه کافی اصلاحات اقتصادی صورت گرفته باشد.

از سوی دیگر تازه ترین گزارش ها است که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال گذاشته میلادی هفت دهم درصد بیش از پیش بینی بوده است.

مصاحبه یورونیوز با آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان

یورونیوز: آقای نخست وزیر داده های دفتر آمار کمیسیون اروپا، «یوروستات» نشان می دهد عملکرد اقتصاد یونان بهتر از پیش بینی ها بوده است. اما هنوز راه دراز و سختی در پیش است. این آمارها را چگونه ارزیابی می کنید؟

آلکسیس سیپراس: «در سال ۲۰۱۵ عملکرد سیاست بودجه ای یونان بالاتر از انتظارات بوده است. فراموش نکنیم که سال گذشته سالی بسیار سخت بود. دو بار انتخابات پارلمانی داشتیم و یک همه پرسی. همچنین با تعطیلی بانکها و بحران پناهجویان نیز روبرو بودیم. بار سنگین این بحران تقریبا بر دوش یونان بود. اما علیرغم اینها یوروستات چه می گوید؟ اعلام کرده عملکرد بودجه ای ما ۱ درصد مطلوب تر از پیش بینی ها بوده است.

فراموش نکنیم همزمان صندوق بین المللی پول کسری بودجه یونان را بین ۰.۶ تا ۱ درصد پیش بینی کرده بود اما ما به رقم ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یوروو بالاتر از ارزیابی های این نهاد رسیدیم، و این در سالی بسیار سخت میسر شده است. این عملکرد اتفاقی نبوده بلکه ثمره صبر و استقامت ما بوده است.

یونان هزینه ها و مخارجش را کنترل کرده و ما از برنامه های حماتی اتحادیه اروپا که ۵ میلیارد یورو به اقتصاد تزریق کرده به خوبی استفاده کردیم و به پیکره اقتصاد کشور اکسیژن رساندیم.

در بخش گردشگری با بیلان خوبی مواجه هستیم. ما حتی از اهداف از پیش تعیین شده برای این بخش بالاتر هستیم. درآمدزایی بخش توریسم ۲ میلیارد یورو بوده و به کاهش ۱.۵ درصدی نرخ بیکاری کمک کرده است. اصلاحات مالیاتی برای حمایت از افراد دارای درآمد پایین و متوسط همچنین برای پشتیبانی از سیستم بهداشتی درمانی و آموزشی کشور در حال دادن نتیجه مطلوب است. این خط بطلانی بر روی پیش بینی هایی است که ما را به نابود کردن اقتصاد کشور متهم می کرد. اکنون زمان اتخاذ تصمیمات مناسب فرا رسیده است.»

یورونیوز: آیا این احساس را دارید که این تحولات بتواند به مذاکرات درباره کاهش حجم بدهی ها منجر شود؟

آلکسیس سیپراس: «احساس من اینست که در حالی که آمارها نشان می دهد اقتصاد یونان در حال خروج از بحران است باید همگی تصمیمات مناسبی را اتخاذ کنیم. این به معنای آنست که یونان به کمک برای جهش بسوی جلو نیاز دارد و نه بسمت عقب. بنابراین این موضوع ضرورت دارد که کسانی که با انتخاب و پیش بینی های بد مرتکب اشتباه شدند اجازه نداشته باشند باردیگر همان اشتباهات را تکرار کنند.

یونان بالاتر از اهداف از پیش تعیین شده خود قرار دارد و دیگر به اجرای برنامه های ریاضت اقتصادی نیازی نیست. یونان برای شکوفایی اقتصادش، بدست آوردن اعتماد سرمایه گذاران و رسیدن به رشد اقتصادی به کاهش حجم بدهی های خود نیاز دارد.

در این مرحله حساس نباید اجازه دهیم برخی اقتصاد کشور را بار دیگر به رکود بکشانند. باید برای همیشه به سمت جلو حرکت کرده و از بحران عبور کنیم.»

یورونیوز: فکر می کنید با دارا بودن اکثریت ضعیف در پارلمان بتوانید تدابیر ریاضتی را به تصویب رسانید؟

آلکسیس سیپراس: «برای اولین بار در یونان یک دولت ماموریت پیدا کرد تا یک توافق نامه را پس از انعقاد آن و نه پیش از آن به مرحله اجرا درآورد. برای اولین بار یونان می دانست چه چیزی بر روی میز قرار دارد و برای همین هیچ مشکلی برای اجرای مفاد قرارداد وجود ندارد. بنابراین ما بر روی مفاد آن پافشاری خواهیم کرد نه بیشتر و نه کمتر. توافق نامه اجرا خواهد شد، کشور از بحران خارج می شود و دارا بودن این میزان از اکثریت پارلمانی در صورتی که اجازه ندهیم بار بیشتری بر دوش ما تحمیل شود کافی خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری معترضان با پلیس در آتن

خیز دوباره سیپراس برای نخست وزیری یونان

واژگونی مرگبار قایق مهاجران؛ فرانتکس می‌گوید یونان پیشنهادهای کمک را نادیده گرفته است