تلفات انسانی و خسارات اقتصادی زلزله کوماموتو برای ژاپن

تلفات انسانی و خسارات اقتصادی زلزله کوماموتو برای ژاپن
نگارش از مسعود سالاری

جستجو برای نجات بازماندگان احتمالی دو زلزله اخیر در ژاپن ادامه دارد و نزدیک به ۳۰ هزار نیروی امدادی، ازجمله نیروهای ارتش در عملیات نجات و امدادرسانی

جستجو برای نجات بازماندگان احتمالی دو زلزله اخیر در ژاپن ادامه دارد و نزدیک به ۳۰ هزار نیروی امدادی، ازجمله نیروهای ارتش در عملیات نجات و امدادرسانی در مناطق آسیب دیده شرکت دارند. شمار جانباختگان دو زلزله مهیب که روزهای جمعه و شنبه در کوماموتو در جنوب غربی ژاپن روی داد تا کنون به ۴۲ نفر رسیده است. صدها نفر در این دو زلزله زخمی شده اند و از سرنوشت بسیاری دیگر از ساکنان منطقه نیز اطلاعی در دست نیست. در حدود ۱۱۰ هزار نفر از زلزله زدگان نیز در پناهگاه های موقت اسکان یافته اند.

نخستین محموله کمک های آمریکا برای زلزله زدگان ژاپنی نیز روز دوشنبه به وسیله یک فروند بالگرد آسپری از پایگاه نظامی این کشور در اوکیناوا وارد مینامی آسو واقع در جنوب ژاپن شد.

از سوی دیگر اقتصاد ژاپن از اثرات مخرب زلزله برکنار نمانده است. شرکت خودروسازی تویوتا به دلیل عدم توانایی در تأمین قطعات، تولید سه کارخانه خود در جزیره زلزله زده کیوشو را متوقف کرده است. کاهش تولید شرکت های سونی، هوندا و بریجستون و نیز افت ۳.۴ درصدی شاخص بورس توکیو از پس لرزه های این زلزله در اقتصاد ژاپن بوده است.

قصر باستانی کوماموتو بر اثر زلزله آسیب جدی دیده و صنعت گردشگری ژاپن به طور کلی دچار افت قابل توجهی شده است.

مطالب مرتبط