بزرگترین افشاگری تاریخ درباره فرار مالیاتی افراد قدرتمند جهان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بزرگترین افشاگری تاریخ درباره فرار مالیاتی افراد قدرتمند جهان

انتشار اسناد مالی محرمانۀ مرتبط با فعالیتهای شرکت «موساک فونسکا» (Mossack Fonseca) در کمک به برخی از ثروتمندان جهان برای فرار از پرداخت مالیات آن هم در مقیاسی بزرگ، بزرگترین افشاگری تاریخ نام گرفته است.

مدارک افشا شده بیش از یازده میلیون سند را در بر می گیرد. این اسناد که «اوراق پانامایی» نام گرفته است با همکاری دهها خبرنگار از کشورهای مختلف جهان جمع آوری شده است و نشان می دهد که چگونه برخی از ثروتمندترین و قدرتمندترین افراد جهان دارایی هایشان را در پنهانگاههای مالیاتی پنهان کرده اند.

اگرچه نام ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در این فهرست نیست اما مدارک مربوط به اختلاس و تخلف مالیاتی نزدیکان او به ارزش ۲ میلیارد دلار که با همکاری بانکها انجام شده، دیده می شود.

در اسناد جدید منتشر شده نام پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین نیز وجود دارد که پیش از این خود را مقابل ملت اوکراین متعهد کرده بود با فساد مبارزه کند.

نام شصت نفر از نزدیکان لی پنگ، نخست وزیر سابق چین از جمله دختر او و نام مائوریسیو ماکری، رئیس جمهوری آرژانتین که در دسامبر سال گذشته در انتخابات ریاست جمهوری کشورش پیروز شد نیز دیده می شود.

از دیگر نامهای مشهور در این سند می توان به نخست وزیر ایسلند که میلیونها دلار را در جزایر ویرجین بریتانیا پنهان کرده بود، نواز شریف، نخست وزیر پاکستان و ایان کامرون، پدر دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا که شش سال پیش درگذشت و افراد مشهور دنیای فوتبال همچون لیونل مسی و میشل پلاتینی نیز اشاره کرد.

قرار است فهرست کامل افراد و شرکتهای متخلف که اقدام به فرار مالیاتی کرده اند تا ماه آینده منتشر شود.