اعتراض پناهجویان و حامیان حقوق بشر در آتن: مرزها را باز کنید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعتراض پناهجویان و حامیان حقوق بشر در آتن: مرزها را باز کنید

حدود یک هزار پناهجو بهمراه فعالان حقوق بشر و حامیان پناهجویان روز چهارشنبه در برابر پارلمان یونان و دفتر کمیسیون اروپا در آتن راهپیمایی کردند. خواسته معترضان باز شدن مرزهای اروپا به روی پناهجویان بود.

آنها با شعار «لغو توافقنامه نژادپرستانه اتحادیه اروپا و ترکیه» مخالفت خود را با این توافق نشان دادند. بر اساس این توافقنامه که از ۲۰ مارس به اجرا درآمده پناهجویانی که از طریق ترکیه وارد یونان شوند به ترکیه باز گردانده می شوند.

یک پناهجوی افغانستانی حاضر در این راهپیمایی می گوید: «ما از دولت یونان چیزی نمی خواهیم. آنها خودشان اکنون با مشکلات اقتصادی مواجه اند. ما از کشورهای بزرگ جهان می خواهیم مرزها را به روی ما باز کنند. ما برای پول به اینجا نیامده ایم. ما در جستجوی یک جای امن به اینجا آمده ایم و بدنبال سرزمینی هستیم که در آن صلح برقرار باشد.»

حدود ۵۱ هزار پناهجوی اغلب سوری، عراقی و افغانستانی در حال حاضر در یونان بسر می برند و برخی از معترضان برای شرکت در این راهپیمایی از اردوگاه موقت پناهجویان در بندره پیره به آتن آمده اند.

کنستانتینوس تسلوس خبرنگار یورونیوز از آتن در گزارشی می گوید:«سیاست مرزهای بسته باعث ناامیدی هزاران پناهجویی شده است که در حال حاضر به یونان آمده اند. آنها از اتحادیه اروپا می خواهند که توافق با ترکیه اجرا نشود تا بتوانند به سفرشان در اروپا ادامه دهند.»