Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

لغو تحریم ها، محور گفت و گوهای اوباما در سفر تاریخی به کوبا

لغو تحریم ها، محور گفت و گوهای اوباما در سفر تاریخی به کوبا
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان بازدید دو روزه خود از کوبا، روز دوشنبه با رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا در هاوانا دیدار و گفت و گو کرد

آگهی

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان بازدید دو روزه خود از کوبا، روز دوشنبه با رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا در هاوانا دیدار و گفت و گو کرد. این نخستین سفر یک رئیس جمهوری آمریکا از کوبا از ۸۸ سال پیش تاکنون است.

او در یک نشست خبری مشترک با همتای کوبایی خود گفت: «آقای کاسترو، شما در پاناما گفتید که ممکن است امروز در مورد بعضی چیزها اختلاف نظر داشته باشیم، اما فردا بر سر همان چیزها اتفاق نظر پیدا کنیم. این چیزی است که در ۱۵ ماه گذشته و در روزهای پیش از این دیدار اتفاق افتاده. امروز می توانم بگویم که در مسیر عادی سازی روابط در بسیاری از زمینه ها پیشرفت داشته ایم.»

رائول کاسترو در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد زندانیان سیاسی در کوبا گفت: «فهرست آن زندانیان سیاسی را همین الان به من بدهید تا آزادشان کنم. همین الان بدهید. کدام زندانی سیاسی؟ نامشان را به محض این که جلسه تمام شد به من بدهید. اگر این زندانیان سیاسی که می گویید وجود داشته باشند، همین امشب آزاد خواهند شد.»

لغو تحریم ها علیه کوبا، گسترش روابط تجاری و وضعیت حقوق بشر در کوبا مهم ترین محورهای گفت و گو در جریان دیدار دو رئیس جمهور بود.

آقای اوباما روز دوشنبه هم چنین در مراسم بزرگداشت خوزه مارتی، قهرمان استقلال کوبا شرکت کرد.

باراک اوباما از کنگرۀ آمریکا خواسته است تحریم های وضع شده ۵۴ ساله توسط این کشور علیه کوبا را لغو کند، اما جمهوریخواهان که اکثریت کرسی های کنگره را در اختیار دارند با لغو این تحریمها مخالفند.

دو کشور پس از بیش از نیم قرن قطع رابطه در تابستان سال گذشتۀ میلادی روابط دیپلماتیک خود را با بازگشایی سفارتخانه هایشان از سر گرفتند.

هیچ ملاقاتی میان رئیس جمهوری آمریکا و فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا در برنامه سفر جاری رئیس جمهوری آمریکا گنجانده نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حضور اولین شرکت آمریکایی در کوبا پس از ۵۷ سال

سفر تاریخی اوباما به کوبا و گفتگو بر سر تحریمها

فرا رسیدن فصل آشتی آمریکا و کوبا پس از نیم قرن