فیفا دریافت رشوه در دو جام جهانی را تایید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فیفا دریافت رشوه در دو جام جهانی را تایید کرد

فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) برای نخستین بار دریافت رشوه در دو جام جهانی را تایید کرد.

فیفا ضمن اذعان به دریافت رشوه توسط اعضای هیات مدیره خود در جریان تعیین میزبانی جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ فرانسه و ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی٬ خواستار بازگردان دهها میلیون دلار رشوه ای شد که دادستانهای فدرال ایالات متحده آمریکا ضبط کرده بودند.

فیفا همچنین ادعا کرده که آفریقای جنوبی برای دریافت میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ مبلغ ۱۰میلیون دلار رشوه داده بود. گفته می شود که طی سالهای گذشته نزدیک به ۱۹۰ میلیون دلار به ۴۲ مقام فیفا بعنوان رشوه پرداخت شده حال آنکه این مبلغ می بایست صرف بهبود و توسعه ورزش فوتبال می شد.

فیفا می گوید این نهاد بین المللی قربانی فساد شماری از افراد است. متن بیانیه ۲۲ صفحه ای فیفا که روز چهارشنبه توسط جیانی اینفانتینو٬ رئیس جدید آن قرائت شد با محکوم کردم اقدام متهمان این رسوایی در زمینه سوءاستفاده از موقعیتشان در نهادهای بین المللی ورزشی٬ آن را موجب وارد آمدن خسارتهای جدی و جبران ناپذیر به فیفا دانسته است. این نهاد بین المللی خواستار بازگرداندن پولهایی شد که پیش تر به مناسبتهای مختلف توسط اعضای آن بعنوان رشوه دریافت شده بود.

در پی بالاگرفتن رسوایی فساد مالی و رشوه خواری در فیفا و بازداشت نزدیک به ده تن از مقامات عالی رتبه این نهاد٬ سپ بلاتر٬ رئیس پیشین آن ناگزیر از مقام خود کناره گرفت و جیانی اینفانتینو٬ وکیل سوئیسی ایتالیایی الاصل به ریاست فیفا انتخاب شد. جیانی اینفانتینو به دنبال آن است که اعتبار فیفا را بازگرداند و تصویر آن را نزد افکار عمومی بهبود بخشد.