Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

فیفا با تایید رسوایی های مالی، خود را قربانی فساد می داند

فیفا با تایید رسوایی های مالی، خود را قربانی فساد می داند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فدراسیون جهانی فوتبال روز چهارشنبه برای نخستین بار به صورت رسمی دریافت رشوه از سوی مدیران ارشد سابق خود را در ازای اعطای میزبانی جام جهانی تایید و

آگهی

فدراسیون جهانی فوتبال روز چهارشنبه برای نخستین بار به صورت رسمی دریافت رشوه از سوی مدیران ارشد سابق خود را در ازای اعطای میزبانی جام جهانی تایید و خواستار پس گرفتن میلیون ها دلار پولی شد که مقامات فاسد این نهاد بین المللی دریافت کرده اند.

سپ بلاتر رئیس سابق فیفا جزو آخرین افرادی بود که در تیررس اتهامات فساد مالی قرار گرفت و از سمتش کنار رفت.

فیفا با استناد به تحقیقات دستگاه قضایی آمریکا همچنین آفریقای جنوبی را به پرداخت ده میلیون دلار رشوه برای خرید میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ متهم کرده است.

جیانی اینفانتینو، رئیس جدید فیفا، که در ماه فوریه جانشین سپ بلاتر شد حالا خواهان بازگرداندن پول های دریافت شده به صورت غیر قانونی و هزینه کردن آنها در جهت توسعه و پیشرفت فوتبال شده است.

برای توضیحات بیشتر در این مورد با دبورا آنگر از اعضای سازمان شفافیت بین الملل گفتگو کردیم.

یورونیوز: «این نخستین بار است که فیفا رسما دست داشتن مدیران سابق خود را در رسوایی های فساد مالی تایید می کند. آیا این واقعا یک تغییر نگرش به سوی شفافیت کامل در راس این نهاد است؟»

دبورا آنگر: «به نظر می آید فیفا از این پس واقعا خود را قربانی ماجراهای فساد می داند و خواهان پس گرفتن پول خود است.»

یورونیوز: «این من را مستقیم به سوال دوم می برد. فیفا می خواهد خود را یک قربانی نشان دهد. به نظر شما این می تواند معتبر باشد یا بیشتر شیوه ای است که توسط آن فیفا می خواهد توجه به اصل ماجرا را که توسط این نهاد شکل گرفت و منجر به هرج و مرج شد، منحرف کند؟»

دبورا آنگر: «من فکر می کنم که فیفا خود مسئول است و نباید این مسئله را فراموش کند. وزارت دادگستری آمریکا فیفا را به عنوان یک قربانی توصیف کرده است واین بسیار مهم است زیرا اگر فیفا قربانی فساد نباشد باید گفته شود که این نهاد خود عامل فساد بوده است. در این حالت، فعالیت این نهاد بایست از سوی مقامات سوئیسی ممنوع اعلام شود. تنها با اذعان و حفظ عنوان “قربانی” است که فیفا می تواند اصلاحات در درون خود را متعهد شود. آیا خود را اصلاح خواهد کرد؟ این سوال مهمی است. آیا در نخستین مراحل این فرایند قرار داریم ؟ فیفا موارد فساد را پذیرفته و وجود بزهای گر (افراد فاسد) را در راس خود تایید کرده است. این نخستین قدم به سمت شفافیت است اما برای جلب اعتماد اقدامات بسیار زیادی لازم است. من فکر می کنم برخی با بدگمانی از این اعلان استقبال کنند.»

یورونیوز: «فیفا اعتراف کرده که برای خرید رای جهت میزبانی آفریقای جنوبی رشوه پرداخت شده است. اما در مورد اعطای میزبانی های تازه جام جهانی به روسیه و قطر چه می دانیم؟ آیا لازم است امروز بیشتر روشنگری کرد؟ فیفا چه باید بکند؟»

دبورا آنگر: «تحقیقات در سوئیس و آمریکا در باره آخرین اعطاهای میزبانی در جریان است. پس از پایان تحقیقات، فیفا باید توضیحات خود را ارائه کند ضمن اینکه خود نیز همزمان مشغول انجام تحقیقات در این مورد است. از سوی دیگر افراد سعی دارند وجود گزارش گارسیا را فراموش کنند. (در این گزارش جزئیات شرایط اعطای میزبانی جام جهانی سال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر بیان شده است.) این گزارش هرگز کامل منتشر نشده است. درواقع ما در سازمان شفافیت بین الملل خواستار انتشار این سند به صورت کامل هستیم. سندی که تا کنون منتشر شده نسخه تلطیف شده سند اصلی است که حتی توسط نویسنده سند نیز مورد انتقاد قرار گرفته است. بنابر این فکر می کنم اگر درسالهای آینده به تحقیقات ادامه دهیم نکات زیادی را در خصوص اعطای میزبانی ها متوجه خواهیم شد.»

یورونیوز: «آیا نسخه اصلی و کامل سند گارسیا به زودی منتشر می شود؟»

دبورا آنگر: «مطمئن نیستم. در واقع چیز زیادی نمی دانم. فکر می کنم جیانی اینفانتینو رئیس جدید فیفا باید آنرا در اولویت قرار دهد. این حرکتی شجاعانه برای بازگرداندن اعتماد است. نمی دانم این سند چه زمانی منتشر می شود. امیدوارم به زودی این اتفاق بیافتد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چالش‌های میزبانی جام‌جهانی ۲۰۳۴؛ دلارهای نفتی عربستان قرار است چگونه هزینه شوند؟

کارت آبی در فوتبال حرفه‌ای؛ جیانی اینفانتینو مخالفت کرد

عربستان رسما از پیشنهاد خود برای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۴ رونمایی کرد