تحقیقات دادستانی فرانسه درباره ارتباط فدراسیون فوتبال با فساد در فیفا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تحقیقات دادستانی فرانسه درباره ارتباط فدراسیون فوتبال با فساد در فیفا

ماموران پلیس روز چهارشنبه با مراجعه به دفتر فدراسیون فوتبال فرانسه در پاریس، تعدادی از اسناد و مدارک موجود در این دفتر را ضبط کردند. دادستانی فرانسه به درخواست دستگاه قضایی سوییس و با هدف کشف اسنادی مرتبط با چک دو میلیون دلاری سپ بلاتر به میشل پلاتینی، مجوز این عملیات را صادر کرده بود.

مقامات فدراسیون فوتبال فرانسه تاکنون نسبت به این اقدام واکنشی نشان نداده اند. اما آندره مارتی، رییس روابط عمومی دادستانی کل در این باره گفت: «برای ما فوق العاده اهمیت دارد تا درباره پیشینه این مبلغ پرداخت شده که ظن غیرقانونی بودن در مورد آن وجود دارد، اطلاعات بیشتری کسب کنیم. برای همین هم هست که مقادیر قابل توجهی سند و مدرک روز گذشته از دفتر فدراسیون فوتبال فرانسه در پاریس ضبط و توقیف شدند.»

روسای پیشین فیفا و یوفا در مرحله تجدید نظر، هر یک شش ساله از فعالیت های فوتبالی تعلیق شده اند و با رد اتهامات وارده چشم امیدشان به رای دادگاه حکمیت ورزش است که احتمالا بزودی اعلام خواهد شد.

در همین راستا، میگل تروخیو، یکی از «ایجنت» های فیفا که دوشنبه پیش در آمریکا بازداشت شده بود، اتهامات خود را در دادگاه رسیدگی به فساد در فیفا پذیرفت.

این کلمبیایی ۶۵ ساله که پیش تر از سوی فیفا مامور بود تا دیدارهای دوستانه بین کشورهای عضو را ترتیب دهد در جریان دفاعیات خود در دادگاهی در نیویورک، اتهامات وارده از جمله تلاش برای پولشویی، خیانت در امانت، دستکاری اظهارنامه مالیاتی و دستکاری نامه های الکترونیکی با هدف پنهان کردن فعالیت های غیرقانونی مسئولان فیفا را پذیرفت.

از قرار معلوم او برای عقد قراردادهای تبلیغاتی در آمریکای لاتین، صدها هزار دلار به روسای فیفا رشوه داده است.