سفر هفت ماهه مدارگرد اگزومارس به مریخ آغاز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سفر هفت ماهه مدارگرد اگزومارس به مریخ آغاز شد

مدارگرد «اگزومارس» در قالب پروژه مشترک روسیه و اروپا صبح دوشنبه (۱۴ ماه مارس) با پرتابگر روسی از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان با موفقیت به سوی سیاره مریخ پرتاب شد.

ماموریت اصلی مدارگرد اگزومارس ردیابی و یافتن گاز متان در گذشته و حال جو مریخ است و خصوصا یافتن پاسخ این سوال که آیا گاز متان در جو مریخ نتیجه فعالیت های میکروبی و بیولوژیکی در کره مریخ بوده است یا حاصل فعالیت های سیاره ای و خاک و جو مریخ؟

جرمی ویلکس، خبرنگار اعزامی یورونیوز به بایکانور قزاقستان می گوید:« حس و هیجان دانشمندان در اینجا پس از پرتاب موفقیت آمیز مدارگرد غیرقابل توصیف است. برای بسیاری از آنها این اولین باری است که آنها وسیله ای را راهی مریخ می کنند. البته، هنوز بر موانع بسیاری باید غلبه کرد، این که دستگاهها در دل فضا درست کار کنند، و پیش از آن که کار اصلی دانش و تحقیق و جستجو برای یافتن نشانه های زندگی بر روی سیاره سرخ آغاز شود، سفر هفت ماهه مدارگرد باید کامل شود.»

پروژه و ماموریت بعدی «اگزومارس» سال ۲۰۱۸ میلادی یا دیرتر عملی خواهد شد. در این ماموریت کاوشگر پیشرفته ای با مته ۲ متری با انجام عمیق ترین حفاری به جستجوی نشانه های زندگی در گذشته های سیاره سرخ خواهد پرداخت.