Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش روسای فعلی و پیشین آژانس مبارزه با دوپینگ به ماجرای دوپینگ شاراپوا

واکنش روسای فعلی و پیشین آژانس مبارزه با دوپینگ به ماجرای دوپینگ شاراپوا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش دوپینگ ماریا شاراپوا شوک بزرگی را به دنیای تنیس حرفه ای وارد کرده است. بانوی پیشین شماره یک تنیس دنیا دست کم از ده سال

آگهی

مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش دوپینگ ماریا شاراپوا شوک بزرگی را به دنیای تنیس حرفه ای وارد کرده است. بانوی پیشین شماره یک تنیس دنیا دست کم از ده سال پیش از داروی «ملدنیوم» استفاده می کرده که از ابتدای سال جاری میلادی از سوی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ در لیست داروهای ممنوعه قرار گرفته است.

از قرار معلوم آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ دست کم طی ۵ نامه کتبی در مورد ممنوعیت استفاده از این ماده از ابتدای سال جاری میلادی، به خانم شاراپوا هشدار داده بوده ولی این قهرمان روس اخطارها را جدی نگرفته است.

سر کِرِیگ ریدی، رییس آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ : «به نظر مشکل بتوان آنرا بعنوان ظاهر یک مشکل عمیق توصیف کرد برای اینکه احساس می کنم تعداد آزماشی هایی که تاکنون بعلت استفاده از ملدونیوم مثبت در آمده بودند این مسئله را بخوبی نشان می دهد. به نظر می رسد ملدونیوم در قسمتی از دنیا بعنوان داروی انتخابی کاربرد دارد و همه گرفتارش هستند و اینطوری است که سیستم کار می کند.»

اشاره آقای ریدی، به دیگر ورزشکاران روسیه در رشته های گوناگون از وزنه برداری تا والیبال است که به تازگی دوپینگی بودنشان محرز شده است.

«ملدونیوم» در لتونی ساخته می شود و تنها در کشورهای اروپای شرقی به فروش می رسد. این دارو موجب می شود اکسیژن بیشتری به ورزشکار برسد و به او در نفس گیری کمک می کند.

اما دیک پاوند، رییس پیشین آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، در این باره گفت: «یکی از مسائلی که باید در مورد استفاده از این ماده در نظر داشت این است که ممکن است ملدونیوم خاصیت درمانی داشته باشد ولی نه در دراز مدت. شما می توانید از آنها یکبار بعنوان دارو استفاده کنید، چند هفته یا حداکثر چند ماه. نه ده سال متوالی.»

شاراپوا موقتا تا صدور رای نهایی، از دوازدهم مارس از حضور در رقابتهای تنیس منع شده است. امکان دارد این تنیس باز مشهور روسیه با یک محرومیت چهار ساله روبرو شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ملدونیوم چیست و چه کسانی مصرف می کنند؟

نواک جوکوویچ برای دهمین بار قهرمان مسابقات گرنداسلم تنیس ملبورن شد

آزادی ستاره سابق تنیس جهان از بند؛ بوریس بکر از بریتانیا اخراج می‌شود