همه پرسی اخراج مهاجران قانون شکن در سوییس رای نیاورد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
همه پرسی اخراج مهاجران قانون شکن در سوییس رای نیاورد

شهروندان سوییس به طرح اخراج مهاجران قانون شکن رای ندادند. این طرح از سوی حزب راستگرای «مردم» و با توجه به تشدید مشکلات ناشی از مهاجرت فزاینده در این کشور مطرح شده بود.

نتایج همه پرسی روز یکشنبه که با مشارکت حدودا ۶۲ درصدی همراه بود نشان می دهد ۵۸.۹ درصد سوییسی ها با این که قانون شکنی مهاجران، اخراج «اتوماتیک» آنها را در پی داشته باشد، مخالفند.

سیمونتا ساماروگا، عضو شورای فدرال سوییس در واکنش به این نتیجه گفت: «امروز، روز مهمی بود و ثابت کرد سوییس کشور حاکمیت قانون است. میزان حاکمیت قانون افزایش نیافت ولی رای دهندگان از آن دفاع کردند.»

این طرح در صورت تصویب دولت را مجاز می کرد خارجی های ساکن سوییس که عملی خلاف قانون ولو تخلف رانندگی، از آنها سرزده را از کشور اخراج کند بدون اینکه فرد حق اعتراض داشته باشد.

یکی از شهروندان سوییس در این باره می گوید: «هر کسی حق اشتباه دارد. خیلی از سوییسی ها هم خطا می کنند و من نمی فهمم برای چه باید بتوان با فردی که در سوییس متولد شده یا والدینش ۴۰ یا ۵۰ سال پیش به اینجا مهاجرت کرده اند و فقط از سوییسی بودن ملیت را کم دارد، چنین رفتاری کرد. برای ما این قابل قبول نیست.»

پیش تر جمعی از فعالان حقوق بشری و بازرگانان سوییسی نیز با انتقاد از طرح حزب «مردم» گفته بودند تصویب شدن چنین طرحی ضمن اینکه غیرمنصفانه است روابط با اتحادیه اروپا، اصلی ترین شریک تجاری سوییس، را هم پیچیده خواهد کرد. بیش از دو میلیون تبعه بیگانه در سوییس زندگی می کنند.