Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گزارش ویژه یورونیوز از انتخابات ایران

گزارش ویژه یورونیوز از انتخابات ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رای گیری برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در سراسر ایران در حال انجام است و تا ساعت ۸ شب به وقت تهران رای

آگهی

رای گیری برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در سراسر ایران در حال انجام است و تا ساعت ۸ شب به وقت تهران رای گیری ادامه خواهد داشت.

علی خامنه ای، رهبر ایران همزمان با انداختن رای خود به صندوق تاکید کرد: «انتخابات باید به گونه ای باشد که دشمن را مایوس و نومید کند.»

همزمان حسن روحانی، رئیس جمهوری نیز هنگام انداختن رای خود در مورد منافع ناشی از انتخابات گفت: «می توان در پای صندوق های رای بود و ۴ سال و هشت سال از ثمره آن استفاده کرد.» بیش از نیمی از ۱۲ هزار نفری که برای شرکت در انتخابات کاندید شده بودند توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند که اکثر آنها از اصلاح طلبان بودند. اگر چه اصلاح طلبان در این انتخابات چهره های سرشناس خود را در اختیار ندارند اما درائتلافی فراگیر با جریان موسوم به اعتدالگرایان در لیستی مشترک و با امید به بازپس گیری قوای مجدد در انتخابات حضور یافته اند.

ابراهیم یزدی، فعال سیاسی و دبیرکل نهضت آزادی ایران که در یکی از شعبه های اخذ رای حضور یافته بود به یورونیوز گفت: «اهمیت این دوره از انتخابات این است که صف بندی ها کاملا مشخص شده ،معلوم است چه کسی اصلاح طلب است چه کسی سنت گرا و چه کسی اصولگرا ، خوب ما هم میرویم به لیست اصلاح طلبان رای بدهیم .»

محمد رضا عارف، از کاندیداهای شاخص لیست ائتلاف اصلاح طلبان نیز به یورونیوز گفت: «ما یک حماسه ای را در سال ۹۲ خلق کردیم که حماسه تغییر بود و باید این حماسه را ادامه می دادیم تا بتوانیم گفتمان و برنامه هایی که توسط اقای روحانی مطرح شده را عملیاتی کنیم و امروز مردم به ما درس خواهند داد و نشان خواهند داد که ادامه دهنده ان راه هستند و ما می توانیم برنامه های خودمان را به صورت جدی تر دنبال کنیم.»

نزدیک به ۵۵ میلیون تن از ایرانیان، واجد شرایط دای دادن در این دوره از انتخابات هستند.

یک شهروند نیز با اشاره به اینکه از هواداران اصلاح طلبان نیز می گوید: «من دو سال قبل هم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردم و به آقای روحانی رای دادم و اهمیت این دوره این است که الان مجلس با روحانی هماهنگ نیست . فکر می کنم مثل دوران اقای خاتمی اگر دولت و مجلس با هم هماهنگ باشند خیلی بهتر می توانند هدف هایی که دارند را پیش ببرند.»

این دوره از نتخابات مجلس خبرگان نیز به علت نظارت تعیین این شورا بر عملکرد رهبر و جانشین او در صورت لزوم اهمیت زیادی دارد. اصلاح طلبان و اصولگرایان فهرست های جداگانه ای را برای مجلس خبرگان ارایه دادند اگرچه بخشی از اسامی در هر دو فهرست مشترک است. جریان موسوم به اعتدال به رهبری هاشمی رفسنجانی تلاش کرد با ارائه لیست از معتدلین در جریان اصولگرایی آنها را جایگزین چهره های افراطی مجلس خبرگان کند .

جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز از تهران می گوید: «انتخابات امروز در حالی برگزار می شود که اصلاح طلبان و اعتدالگرایان ایران در ائتلافی فراگیر برای پس گرفتن کرسی های پارلمان که سه دوره پیاپی در اختیار اصولگرایان بوده است به میدان رقابت آمده اند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین مرزبندیهای جناحهای انتخاباتی در گفتگو با خبرنگار یورونیوز در تهران

رکود اقتصادی ایران و امید به دوران پسا برجام

طیف های حاضر در انتخابات ایران بر تبلیغات خود افزوده اند