Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آخرین مرزبندیهای جناحهای انتخاباتی در گفتگو با خبرنگار یورونیوز در تهران

آخرین مرزبندیهای جناحهای انتخاباتی در گفتگو با خبرنگار یورونیوز در تهران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با وجود جریانهای اصلی و نامزدهای مستقل، آرایش سیاسی ایران در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان چه تغییری کرده است؟ جواد منتظری،

آگهی

با وجود جریانهای اصلی و نامزدهای مستقل، آرایش سیاسی ایران در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان چه تغییری کرده است؟ جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در تهران، در این زمینه و همچنین در مورد آینده دولت و مجلس ایران بعد از انتخابات به پرسشهای ماریا سرسالاری، مدیر یورونیوز فارسی پاسخ داده است:

یورونیوز: نشیب و فرازهای این انتخابات و رقابتهای طی هفته ها و بویژه روزهای قبل از برگزاری چه بود؟

جواد منتظری: «دو انتخابات بسیار مهم در ایران برگزار می شود انتخابات پارلمانی و انتخابات مجلس خبرگان رهبری. بیش از ۱۲ هزار نفر بعنوان کاندیدا برای شرکت در انتخابات پارلمانی ثبت نام کرده بودند که بیش از نیمی از این تعداد توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند. عمدتا این افراد منتسب به جریان اصلاح طلب در کشور بودند. اما جریان اصلاحات اعلام کرد که این مساله باعث نمی شود که آنها از رقابتهای انتخاباتی عقب بکشند بلکه بصورت بسیار جدی در انتخابات شرکت خواهند کرد و این اتفاقی بود که در هفته گذشته اتفاق افتاد و ما شاهد کمپینهای بزرگ جریان اصلاح طلب در کشور بودیم در مقابل کمپینهای جریان اصولگرا. آنها اعلام کرده بودند که اگر مشارکت حداکثری در ایران شرکت بگیرد، کسی که پیروز انتخابات خواهد بود، جریان اصلاح طلب خواهد بود ولو با کاندیداهای رده دوم یا سوم خودشان…

ایجاد جریان اعتدال یا جریان سومی در ایران نیز مساله مهمی است. شاهد این هستیم که چهره های سرشناسی از جریان محافظه کار یا اصولگرا امروز اسمشان در آن لیست نیست و اسمشان را در جریانی نزدیک به اصلاحات یا همان جریان اعتدال می بینیم. چهره های سرشناسی هستند که این اتفاق برایشان افتاده است. در عین حال، علی لاریجانی رییس فعلی پارلمان ایران و یکی از برجسته ترین چهره های اصولگرا نیز این دوره تصمیم گرفته که اسمش در لیست جریان اصولگرا نباشد و بصورت مستقل در انتخابات شرکت کند.»

یورونیوز: در این مقطع که بسیاری تصمیم گرفته اند به هر حال پای صندوقهای رای بروند، موضوع اساسیی که قرار است تکلیف آن در این انتخابات مشخص بشود چیست؟

جواد منتظری: «این نخستین انتخاباتی است که در ایران بعد از توافق هسته ای میان گروه موسوم به پنج بعلاوه یک برگزار می شود. در عین حال برداشته شدن تحریمها فرصتهای اقتصادی زیادی را برای بهبود وضعیت اقتصادی ایران فراهم خواهد کرد اما در عین حال نزدیک به ۱۰ سال است که نهادهای سیاسی در ایران در کنترل اصولگرایان است و دولت و جریان موسوم به اعتدال در تلاش است که این تغییر اتفاق بیفتد یعنی بعد از انتخابات سال ۹۲ در ایران و انتخاب آقای روحانی، امروز همه در تلاشند که بتوانند پارلمان را در اختیار خودشان بگیرند تا پارلمانی همسو با دولت ایران شکل بگیرد که بتواند سیاستهایی را که مد نظر دولت آقای روحانی است برای بهبود شرایط اقتصادی و سیاسی در داخل ایران در کنار آن پارلمان به پیش ببرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد