Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سیپراس: بار مهاجران را به دوش یونان بگذارید توافق ها را رد می کنیم

سیپراس: بار مهاجران را به دوش یونان بگذارید توافق ها را رد می کنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی مسدود شدن مرزهای مقدونیه و دیگر کشورهای بالکان، الکسی سیپراس، نخست وزیر یونان با تاکید بر اینکه تجمع پناهجویان در این کشور به مرز بحران رسیده

آگهی

در پی مسدود شدن مرزهای مقدونیه و دیگر کشورهای بالکان، الکسی سیپراس، نخست وزیر یونان با تاکید بر اینکه تجمع پناهجویان در این کشور به مرز بحران رسیده است، تهدید کرد در صورت «گذاشتن تمام بار مهاجران به دوش یونان» تمام توافق های اروپایی در این زمینه را رد خواهد کرد.

نخست وزیر یونان که در پارلمان این کشور سخن می گفت، با اعلام این خبر افزود: «به نظر می رسد برخی از کشورها این توافقات را درک نکرده اند. باید به این توافقات مشترک احترام گذاشت چرا که بدون آن این توافقات نیز وجود نخواهند داشت. ما قبول نخواهیم کرد که به انباری برای این انسان های بیچاره تبدیل شود و همزمان عضو این اتحادیه بمانیم و انگار که هیچ اتفاقی نیافتاده است، در نشست ها با دیگر کشورها شرکت کنیم.»

قرار است روز هفتم مارس، نشستی با حضور رهبران کشورهای اروپایی بر سر بحران مهاجرت در این قاره برگزار شود.

در همین رابطه، روز چهارشنبه دیداری میان نخست وزیر یونان و فیلیپو گراند، کمیسر سازمان ملل در امور پناهندگان در آتن صورت گرفت.

فیلیپو گراند در این دیدار با ابراز مخالفت سازمان ملل با اقدامات برخی از کشورها برای مسدود کردن مرزهای خود گفت: «تمام کشورها را دوباره به همکاری در این زمینه دعوت می کنیم. از خیلی پیش خواستار همکاری در این باره شده ایم اما جوابی دریافت نکرده ایم در نتیجه باید راهی برای متقاعد کردن این کشورها برای همکاری پیدا کنیم.»

نخست وزیر یونان این سخنان را در حالی مطرح کرد که همزمان، نشست مشترکی میان وزاری مهاجرت و خارجۀ اتریش با کشورهای بالکان در وین برگزار شد. از یونان برای حضور در این نشست که به موضوع بحران پناهجویان و سیاست های این کشورها در مقابله با این بحران اختصاص داشت، دعوت نشده بود.

اقدام کشورهای بالکان و اتریش در مسدود کردن مرزهای خود و اجرای سیاست های کنترل مرزها برای جلوگیری از ورود مهاجران موجب سرگردان شدن هزار پناهجو در مرزهای مقدونیه و یا صربستان شده است.

اتریش نیز که پیش از این اجرای قوانین شنگن را به حالت تعلیق درآورده بود، برای پذیرش پناهجو سقف مشخصی تعیین کرده است. به گفتۀ مقامات این کشور، اتریش روزانه تنها ۸۰ پناهجوی سوی و عراقی را می پذیرد و پناهجویان از کشورهای افغانستان، ایران و آفریقای شمالی در پشت مرزها می مانند.

به گفتۀ وزیر مهاجرت یونان، نزدیک به ۱۲۰۰۰ مهاجر در پشت مرزهای بسته شدۀ مقدونیه معطل مانده اند و بر تعداد آنها نیز افزوده می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد شدید کمیسر عالی پناهجویان از بسته شدن مرزها در بالکان

هجوم پناهجویان از کاله و تشدید کنترل مرز بلژیک با فرانسه

بحران مهاجرت؛ مجارستان با اعلام برگزاری همه پرسی اتحادیه اروپا را به چالش کشید