انتقاد شدید کمیسر عالی پناهجویان از بسته شدن مرزها در بالکان

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
انتقاد شدید کمیسر عالی پناهجویان از بسته شدن مرزها در بالکان

بندر پیره در نزدیکی آتن جایی است که صبح چهارشنبه همچون روزهای دیگر پناهجویان از جزایر یونان به آنجا منتقل شدند. فیلیپو گراندی، کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد پس از بازدید از محل استقرار پناهجویان در جزیره لزبوس و بندر پیره، گفت که بستن مرزهای مسیر بالکان به روی پناهجویان، سبب ایجاد هرج و مرج و سردرگمی در یونان می شود.

او گفت: «از یک سو ما شاهد هستیم که بستن مرزها افزایش می یابد و از سوی دیگر گشایشی در کار نیست. حالا با توجه به فوج مهاجران، شکل حرکت آنها و قابلیت شان برای یافتن مسیرهای جایگزین، اگر راه را بر آنها ببندید و راه حل مدیریت شده ای مثل انتقال آنها از ترکیه و اسکان مجددشان ایجاد نکنید، آن گاه مشکل بسیار جدی می شود زیرا به تشکیل حلقه های دیگر مثل شبکه قاچاق می انجامد.»

آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان نیز روز چهارشنبه در دیدار با آقای گراندی از تصمیم یکجانبه مقدونیه و سایر کشورهای حوزه بالکان برای بستن مرزهای خود به روی هزاران پناهجو ابراز ناخرسندی کرد. یونان هم چنین از این که به نشست روز چهارشنبه کشورهای بالکان برای گفتگو در مورد بحران پناهجویان به وین دعوت نشده، خشمگین است.